Képek: így néz ki a tíz legdrágább luxuskollégium Felsőoktatás
Eduline

Képek: így néz ki a tíz legdrágább luxuskollégium

Napozóterasz, saját mosoda, uszoda és szauna, röplabdapálya – ilyen extra szolgáltatásokat vehetnek igénybe azok az egyetemisták, akik az Egyesült Államok tíz legdrágább kollégiumában laknak.

Már önmagában a tandíj is jelentős anyagi terhet jelent az amerikai hallgatóknak, a tanulmányokért beszedett összeg azonban még nem minden. A kollégiumi szálláshelyek ára sokszor olyan magasra rúg, hogy rendszerint nyolc-tíz évig fizetik a diákhitelt a diplomások – írja az EarnMyDegree.com. Magyarországon egy többágyas kollégiumi szobában már akár havi 6-8 ezer forintért is lehet szállást kapni, míg egy felújított kollégiumi szoba használatáért akár ennek a háromszorosát-négyszeresét is elkérhetik. Az amerikai egyetemi kollégiumi díjak azonban mindent túlszárnyalnak. A magyarországi egyetemi-főiskolai kollégiumokról készült összefoglalónkat itt olvashatod el.

Az előadóművészek képzésére specializálódott Marymount Manhattan College magánfőiskola kétezer diákjának körülbelül egyharmada lakik az intézményhez tartozó három New York-i kollégiumban. A mosodaszolgálattal, tornateremmel és játékasztalokkal, sőt sík képernyős televízióval és napozóterasszal is ellátott diákotthonokban évi 12 600 dollárért, azaz körülbelül két és fél millió forintért lakhatnak a hallgatók.

A Marymount Manhattan College kollégiuma


A szintén manhattani székhelyű New York University összesen 12 500 hallgatónak biztosít szállást – ezzel az iskola a legtöbb kollégiumi férőhelyet fenntartó magánegyetem az országban. A huszonegy diákotthonban egyszerű szobák és fényűző lakosztályok egyaránt vannak, a szállásért és az ellátásért a hallgatók 12 810 dollárt fizetnek évente.

A Los Angeles-i University of California (UCLA) az egyik legelismertebb állami egyetem, amely olyan intézményekkel versenyez, mint a Harvard vagy a Stanford. A hatalmas létszám miatt – mintegy 27 ezer hallgató jár az intézménybe – a tanulók maximum három évig lakhatnak a kollégiumban. Az épületekben – amelyek napozóterasszal és röplabdapályával is rendelkeznek – két-háromfős szobák vannak, a szállás és az ellátás éves díja 12 900 dollár.

A Los Angeles-i Univeristy of California egyik kollégiuma


Az innovatív tanítási és kutatási módszereiről ismert University of California, Santa Cruz (UCSC) campusa San Franciscótól 130 kilométerre, egy erdős domboldalon fekszik, a Csendes-óceán partján. A modern kollégiumi épületekben egy- és többágyas szobák, valamint apartmanok is találhatóak, az elhelyezésért évi 13 ezer dollárt fizetnek a hallgatók.     

A New York állambeli Purchase-ben működő Manhattanville College képzésein évente ezerhétszáz tanuló vesz részt, a kollégiumi díj 13 ezer dollár.

A University of California – Berkeley kollégiumaiba évi 13 170 dollárért költözhetnek be a hallgatók. Bár az intézmény a tanulmányok első két évére garantálja a kollégiumi férőhelyet, a 25 ezer diáknak még így is csak egy része jut szálláshoz. A Bowles Hall, a campus első diákotthona korábban nagyon népszerű volt – az itt tartott egyetemi bulik még a Playboy magazin „10 legjobb egyetemi Halloween-parti” listájára is felkerült.      

A Manhattantől 20 kilométerre fekvő Yonkersben alapított Sarah Lawrence College szigorú felvételi és tanulmányi követelményein túl magas színvonalú bölcsészettudományi képzéseiről vált híressé. Kollégistái egy része egykor magánlakásokként funkcionáló, Tudor-stílusú épületekben lakik, mások modernebb családi házakban, amelyért évi 13 700 dollárt fizetnek. A legdrágább amerikai főiskola campusáról itt találsz képeket.

A Sarah Lawrence College kollégiuma


Az eredetileg jogi iskolaként működő bostoni Suffolk University épülete a város szívében, a Massachusetts State House és a legfelsőbb bíróság szomszédságában található. Nem meglepő, hogy kollégiuma az egyik legdrágább amerikai diákotthon: majdnem 14 ezer dollárt, azaz több mint 2,6 millió forintot fizetnek a hallgatók a bentlakásért.

A manhattani Cooper Union magánegyetem egyike annak a kevés amerikai felsőoktatási intézménynek, ahol nem kell tandíjat fizetni - a kollégiumi elhelyezés azonban méregdrága, évi 14 ezer dollár.    

A New York-i Eugene Lang College a világhírű New School magánegyetem intézménye, a kollégiumi helyért évente 15,460 dollárt – azaz körülbelül 3 millió forintot – fizetnek a hallgatók.

eduline