Rezidensek "röghöz kötése": tömegessé válhat a pécsi eset? Felsőoktatás
Eduline

Rezidensek "röghöz kötése": tömegessé válhat a pécsi eset?

A Magyar Rezidens Szövetség valós veszélyét látja annak, hogy gyors beavatkozás hiányában "a pécsi jelenség" tömegessé válik, és hasonló szabálytalanságok esetén a fiatal orvosok jelentős része nem vállalja a további munkavégzést.

A Pécsi Tudományegyetem gyermekklinikáján több rezidenst eltanácsoltak szerdán; az érintettek szerint azért, mert nem írták alá "röghöz kötésüket" jelentő munkaszerződésüket. A Magyar Rezidens Szövetség a Nemzeti Erőforrás Minisztérium Egészségügyért Felelős Államtitkárságától és a Pécsi Tudományegyetem vezetésétől is az eset hivatalos kivizsgálását kérte. A pécsi rezidensek elbocsátásról bővebben itt olvashatsz.
   
A szövetség közleménye szerint több aggályos körülmény is felmerült, többek között a munkaszerződéssel és az egyetem szakképzéssel kapcsolatos feladataival összefüggésben. Példaként említették, hogy az egyetem hónapokon át visszatartotta az érintett gyermekgyógyász rezidensek plusz ötvenszázalékos hiányszakmás bérkiegészítését, ráadásul olyan munkaszerződést kívánt velük aláíratni, amelyből ennek a tételnek a megjelölése is kimaradt.

"Tömegessé válhat a pécsi jelenség"

A rezidensek emellett a szakképzésük kapcsán arról számoltak be a vizsgálat során, hogy a klinika nem tanúsított "szakorvosképzésre utaló magatartást". "Van olyan rezidens, akit mind a mai napig arról sem tájékoztattak, hogy ki az oktatója" - írták. Mindeközben, már a szakképzésük első hónapjaiban, gyakorlati szakorvosi felügyelet nélküli munkavégzésre osztották be őket - tették hozzá.  

A Magyar Rezidens Szövetség szerint az egyetem általános orvostudományi karának "felelőtlen magatartása" kiváltó szerepet játszik abban, hogy az elsőéves rezidensek nem kívánnak tovább dolgozni a gyermekgyógyászati klinikán, és inkább távoznak.
   
"A rezidensek az egészségügy egyik legkiszolgáltatottabb szereplői" - hangsúlyozta a szövetség. A jelenlegi bér- és munkakörülmények gyors demoralizálódásukhoz vezetnek, a munkáltatók egy része a hatályos szabályokat sem tartja be - olvasható a közleményben.

MTI