Az egyetemi költségtérítéses képzések megszüntetéséről szóló pont egy utolsó pillanatban bemásolt grafikonnal került a Széll Kálmán-tervbe, és nemcsak a rektorokat, hanem a fideszes oktatáspolitikusokat is váratlanul érte - írja az Index.
A hírportál információi szerint az oktatásról szóló fejezetből a szerkesztés lezárása előtt még hiányzott egy rész, a múlt kedden bemutatott Széll Kálmán-terv készítői úgy tudták, hogy a hiányzó bekezdést a nemzetgazdasági tárca küldi el. A minisztériumtól érkezett is egy grafikon a reál és műszaki képzéseken tanulók arányáról, ezt az utolsó pillanatban illesztették a szövegbe.
A grafikon alatt azonban a kiadvány egészétől elütő betűtípussal ott maradtak Naszvadi György államtitkár megjegyzései. Ezek között szerepel "a költségtérítéses képzés fokozatos kivezetése", amelyet a legtöbben a fizetős képzések megszüntetéseként értelmeztek. Kevesebb hallgató, állami iskolák, 15 éves tankötelezettség - a kormány oktatással kapcsolatos terveiről itt olvashatsz.
Véletlenül kerültek képbe a költségtérítéses képzések?
A Magyar Nemzetnek pénteken még fideszes oktatáspolitikusok is azt mondták, hogy ez a pont véletlenül kerülhetett a tervbe, félreértésről lehet szól. Szijjártó Péter, a kormányfő szóvivője először nem mondott semmit, majd annyit nyilatkozott, hogy erről majd a Nemzeti Erőforrás Minisztérium fog dönteni. Az Index információi szerint a Fideszen belül is csak találgatták, hogy mire utalhat ez a pont, a költségtérítéses képzések megszüntetéséről ugyanis semmilyen előzetes egyeztetést nem tartottak. Kósa Lajos alelnök pénteken úgy nyilatkozott, nem a fizetős szakok megszüntetéséről, hanem a költségtérítés emeléséről van szó. Mennyit fizetnek az egyetemisták és főiskolások a költségtérítéses képzésekért? A legdrágább szakokról szóló összefoglalónkat itt olvashatod el.
eduline