Lezárta a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség a gödöllői Szent István Egyetemen azt a kutat, amely miatt génkárosító, betiltott gyomirtószerrel mérgezett víz folyt az oktatási intézmény, egyes feltételezések szerint Gödöllő ivóvízrendszerében - írja a pénteki Magyar Hírlap.
A felügyelőség osztályvezetője a lapnak elmondta, hogy az öntözővízkutat a Dunamenti Regionális Vízmű Zrt. engedély nélkül üzemeltette, és a cég abban is hibázott, hogy rákötötte azt az ivóvízhálózatra.
Azt továbbra sem tudni, hogy honnan származik a vízben talált szennyezőanyag, de nem zárható ki, hogy az egyetem kísérleti gazdaságából került a talajba a betiltott szer - írja a lap.
Még mindig nem tudják, honnan származott az ivóvízbe került gyomirtó
Az egyetem vezetősége a vízművet támadja, a GATE Zöld Klub alapítója azonban arra hívta fel a figyelmet, hogy a vezetőség a felfedezés után még másfél hónapig hagyta, hogy mérgezett víz folyjon a hálózatban - áll a cikkben.
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a gödöllői egyetem egyik kútjában a határértéket húszsorosan meghaladó, triazin típusú gyomirtószer hatóanyagot találtak még tavaly. A Levegő Munkacsoport információi szerint a kollégiumok és a hallgatói önkormányzat vezetése 2010. november 18-án ismeretlen tettes ellen feljelentést tett a dolgozók és a hallgatók, köztük 1700 kollégista veszélyeztetése miatt. A helyi ÁNTSZ szerint fennállt a súlyos, illetve tömeges „egészségkárosodás veszélye”, ugyanis a campuson működő konyhában is a mérgezett vizet használták a főzéshez – az ételből pedig nemcsak az egyetemisták, hanem a helyi általános- és középiskolások is ettek. A szennyezésről bővebben itt olvashatsz.
Rózsafa, emlékkönyv, egyedi, kézműves apróság – ilyen, és ehhez hasonló ajándékokkal készülnek az érettségi előtt álló, ballagó diákok az osztályfőnöknek. Vannak olyan iskolák, ahol minden pedagógus kap valami kis apróságot, de arra is akad példa, ahol nem szokás az ajándékozás.