Trükköznek az egyetemisták: milliókat spórolhatnak egy házassággal Felsőoktatás
Eduline

Trükköznek az egyetemisták: milliókat spórolhatnak egy házassággal

Szokatlan módszerrel próbálják megúszni a nem kaliforniai származású diákokra kirótt 22 ezer dolláros plusz tandíj befizetését az amerikai Berkeley hallgatói. Kaliforniai lakhellyel rendelkező fiatalokkal kötnek házasságot, így – megfelelve a letelepedési követelményeknek – rengeteg pénzt és hivatali ügyintézést spórolnak meg.

Az utahi származású Elaine Davist 2006-ban vették fel a Berkeleyre. Bár regisztrált a helyi választójegyzékben, jogosítványt szerzett, munkát vállalt, Kaliforniában fizetett adót, és a szülei tanúsították, hogy pénzügyileg teljesen független, a Berkeley-n mégsem helyi lakosként regisztrálták, ugyanis az apja nevén volt az a lakás, amelyben élt. Davis ezért stratégiát váltott: hozzáment egyik gyerekkori barátjához, ezzel két év alatt 38 ezer dollár tandíjat spórolt meg.

A Berkeley egyetem: még a kaliforniaiaknak is drága


Egy másik, az Egyesült Államok közép-nyugati részéről származó egyetemista szintén sokallta a nem kaliforniai Berkeley-hallgatókra kirótt plusz tandíjat, és még  bátrabb tervet eszelt ki. Ő a Facebookon keresett helyi férjet magának. Hirdetésére többen válaszoltak, az egyik jelentkezőhöz 2007-ben hozzá is ment, 50 ezer dollárt spórolt, majd a diploma átvétele után azonnal elvált.

Azokat a tanulókat, akik a szokatlan tandíjfizetési stratégiát választják, már egy internetes portál is segíti a társkeresésben. A www.whypaytuition.com oldalán 2008 óta hirdethetnek a házasságra is hajlandó tanulók – bár eddig csupán ötvenhatan regisztráltak. Melyek a világ legdrágább egyetemei és főiskolái? A listáról szóló összefoglalónkat itt itt olvashatod el, az európai "luxusfőiskoláról" pedig itt találsz képeket.

Külön honlap segíti a trükköző hallgatókat


A Berkeley adatai szerint a 2009/2010-es tanévben a 16 ezer, magát anyagilag függetlennek valló hallgató közül csak 416-an éltek házasságban. Az egyetem munkatársai nem tudnak olyan diákról, aki a tandíjfizetési kötelezettség miatt vállalta az esküvőt. A házasságban élők száma ugyanis nem nőtt jelentősen – írja a New York Times.

Bár ez a sajátos módszer nem illegális, a diákok nem szívesen beszélnek érdekházasságukról. Éppen ezért nehéz megsaccolni, hány pár házasodott össze a tandíjmentesség miatt. A Bay Citizen hírügynökség összesen kilenc olyan párt talált, akik az iskolai számlák kifizetése helyett mondták ki a boldogító igent – ez megközelítőleg 350 ezer dollár mínuszt jelent az egyetemeknek. Ráadásul még ez sem jelent teljes megoldást a tanulmányok finanszírozására: Elaine Davis még így is 29 ezer dollárnyi hitelt vett fel, hogy fedezni tudja a képzéssel járó költségeket. Nemcsak az Egyesült Államokban, hanem Nagy-Britanniában is magasak a tandíjak - a Cambridge nemrég jelentette be, hogy háromszorosára emeli legdrágább képzéseinek díját. Összefoglalónkat itt olvashatod el.

eduline
Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.