Szakdolgozati botrány: pornófilmet készített diplomamunkájához egy török hallgató Felsőoktatás
Eduline

Szakdolgozati botrány: pornófilmet készített diplomamunkájához egy török hallgató

Elbocsátottak három oktatót az egyik legjobb törökországi magánegyetemről, miután kiderült, hogy egyik hallgatójuk pornófilmet készített disszertációjához - adta hírül a BBC.

A Bilgi egyetem épülete Isztambulban

Az isztambuli Bilgi egyetem filmesztétikai és kommunikációs tanszékét bezárták, a rendőrség nyomozásba kezdett.  A brit média szerint a botrány jól mutatja "a hagyományos értékek és a kísérletező művészetek" közötti összeütközést, írja a Webradió.

A filmesztétikai tanszék végzős hallgatója, Deniz Ozgun először írásban adta be disszertációs tervét: a diák nem csinált titkot abból, hogy pornófilmet akar készíteni, de azt mondta, azért, hogy bemutassa, mennyire mesterkélt és fals a szexualitás a felnőttfilmekben. Tanárai nem fogadták el a szakdolgozati témabejelentőt, szerintük meggyőzőbb indoklásra lett volna szükség.

A botrány azután tört ki, hogy a hallgató interjút adott egy magazinnak: elmesélte, hogyan készítette el mégis a pornófilmet, méghozzá az egyetem épületében. Az intézmény rekotra három oktatót tett felelőssé a történtekért, őket elbocsátották. A híresen liberális Bilgi egyetem volt az első olyan felsőoktatási intézmény Törökországban, amely megtiltotta a női hallgatóknak a fejkendő és arcfedő viselését.

Szakdolgozati botrány az amerikai Duke egyetemen

2010 októberében egy amerikai hallgató okozott botrányt szexpartnereiről írt szakdolgozatával: Karen Owen képekkel illusztrált, több mint negyven oldalas PowerPoint prezentációjában a tudományos eljárásokat parodizálva tízes skálán értékelte tizenhárom "letesztelt" partnerét. A nem mindennapi disszertációnak hamar híre kelt az egyetemen, majd megjelent a jezebel.com nevű női blogon is.

Több internetes oldal is átvette az írást, köztük a Huffington Post is, sőt még az NBC televízió is bemutatta Karen Owen történetét. A lány később bocsánatot kért: "Teljes szívemből sajnálom. Soha nem akartam megbántani az embereket, akiket megemlítettem a dolgozatban".

eduline
Kiderült, hány elsősnek kellett idén évet ismételnie Közoktatás Kurucz Tünde

Kiderült, hány elsősnek kellett idén évet ismételnie

Még mindig toronymagasan elsőben a legnagyobb az évismétlők aránya – derült ki az Oktatási Hivatal szerkesztőségünk részére megküldött adataiból, ugyanis az elmúlt tanév végén százból továbbra is mintegy öt olyan gyerek volt, akiknek idén újra kell járniuk az első osztályt. Rajtuk kívül ötödikben és hetedikben is magas volt a bukási arány.