Havi bruttó félmillió körül keresnek a katolikus iskolák rektorai Felsőoktatás
Eduline

Havi bruttó félmillió körül keresnek a katolikus iskolák rektorai

Mindössze havi bruttó félmillió forint körüli fizetést kapnak a katolikus felsőoktatási intézmények rektorai, miközben az államilag támogatott egyetemek, főiskolák vezetői havi 750 ezer és 3,5 millió forint között keresnek.

Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter - miután próbapert indított egy újságíró és egy jogvédő szervezet az adatok nyilvánosságra hozatala érdekében - a közelmúltban döntött úgy, nyilvánosságra hozzák az intézményvezetők fizetéseit.

Fodor György, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem rektora az MTI-nek hétfőn küldött levelében utalt arra, hogy bár a miniszteri döntés az egyházi fenntartású felsőoktatási intézményekre nem vonatkozik, mégis "célszerűnek látjuk a katolikus felsőoktatási intézmények vezetőinek fizetését nyilvánossá tenni". A tájékoztatás szerint a nyolc katolikus felsőoktatási intézmény vezetői közül magának Fodor Györgynek a legmagasabb a fizetése, ő havi bruttó 605 ezer forint  fizetést kap, míg a legkevesebbet a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola rektora, Orosz András Lóránt kapja, 380 ezer forintot. Az Apor Vilmos főiskola rektora 549 ezer, a Gál Ferenc Hittudományi Főiskola rektora pedig 553 ezer forintot kap havonta, míg a többi négy intézmény vezetetőjének fizetése alig valamivel több, mint havi 400 ezer forint.
   
A Blikk múlt keddi számában megjelent lista szerint a 29 állami felsőoktatási intézmény vezetője összesen havi bruttó 57,06 millió, vagyis évi 684 millió forintra jogosult. Az adatok alapján 12 rektor keres havi kétmillió forintnál többet. A legjobban kereső egyetemi vezető a Szegedi Tudományegyetem volt rektora, Szabó Gábor 3,5 millió forinttal, míg a legkisebb fizetést Szabó János, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem (ZMNE) első embere kapja, havi bruttó 750 ezer forintot. A lap megjegyezte: Szabó Jánosnak annak ellenére utalják havi rendszerességgel járandóságát, hogy befolyással üzérkedés gyanújával februárban letartóztatták. A meggyanúsított rektor előzetes letartóztatását hétfőn szüntette meg a bíróság, és lakhelyelhagyási tilalom mellett folyik ellene a befolyással való üzérkedés gyanúja miatt indított eljárás.


mti

 

 

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.