Nemzetközi szemináriumot tart a CEU-n a USC Soá Intézet Felsőoktatás
Eduline

Nemzetközi szemináriumot tart a CEU-n a USC Soá Intézet

A holokauszt történetét feldolgozó videointerjúk internetes felhasználásáról tart nemzetközi műhely-foglalkozást szerdától péntekig a budapesti Közép-európai Egyetemen (CEU) a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Soá Intézete.

A Változó tanulói szokások: holokausztoktatás és az internet című rendezvényen a szakemberek számba veszik, hogy a holokauszttúlélők és szemtanúk élettörténetei miként szolgálnak történeti forrásul az emberiségnek.

A rendezvény az új médiumok és a holokausztoktatás kapcsolódási pontjait vizsgálja. Célja, hogy megfogalmazza, milyen lehetőségeket, feladatokat és kihívásokat jelent az online környezetben való oktatás. Az elsődleges célok között szerepel, hogy meghatározzák: mit értenek internetes oktatási projekten; hogyan illeszthető a vészkorszak oktatásába az új médiumok használata; milyen kihívásokkal jár az interjúk és egyéb érzékeny tartalmú anyagok online hozzáférhetővé tétele.

Mint a CEU közleménye írta, az internetes elérhetőség feltétlenül szükséges ahhoz, hogy az interjúk világszerte hozzáférhetőek legyenek, ugyanakkor ez rendkívüli körültekintést igényel. "Felelősséget nemcsak az interjúkat adó túlélőkkel szemben viselünk, hanem azokkal a fiatalokkal szemben is, akik ezekkel a nem könnyen feldolgozható történetekkel szembesülnek" - tolmácsolta Stephen Smith, az USC Soá Intézetének igazgatójának véleményét a CEU.

A Steven Spielberg filmrendező által 1994-ben a holokauszt túlélőinek és szemtanúinak tanúvallomásai összegyűjtésére és megőrzésére alapított USC Soá Intézet 56 országban, 32 nyelven, csaknem 52 ezer interjút őriz. Az Intézet a Dél-kaliforniai Egyetem (USC) Bölcsészettudományi Karának része; működésének célja, hogy
a videó-interjúiból készült oktatási anyagok használatával küzdjön az előítéletek, az intolerancia és a fanatizmus ellen, illetve csökkentse az általuk okozott szenvedést.

Az intézet világszerte támogatja a tudományos kutatást, forrásanyagokat és online oktatási segédanyagokat biztosít a pedagógusoknak, illetve segíti a visszaemlékezések oktatási célú felhasználását. Archívumában őrzött visszaemlékezések mellett, az intézet a túlélőkkel és szemtanúkkal készített interjúk összegyűjtésével segíti más népirtások dokumentálását is.


mti

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai Érettségi-felvételi Székács Linda

Nehéz átlátni, de nem lehetetlen - itt vannak a 2025-ös felvételi pontszámítási szabályai

Bár maradt az 500 pontos rendszer, a korábbi évekhez képest 2024-ben megváltozott a felsőoktatási felvételi pontszámításának összes szegmense. Kevesebbet érnek a középszintű érettségik, a többletpontokról és a pontszámításhoz szükséges érettségi tárgyakról pedig központi szabályok helyett az egyetemek dönthetnek. A diákok többsége még nem annyira látja át az új rendszert, ezért mi is segítünk azt megérteni.