Kiderült, miért idegesítő annyira a sikoltozás Felnőttképzés
Eduline

Kiderült, miért idegesítő annyira a sikoltozás

Kiderült, miért tartják az emberek idegesítőnek a sikoltozást. A New York Egyetem kutatói bebizonyították, hogy az emberi sikoly minden más hangnál hatékonyabban ingerli az agy félelemközpontját, a gyors hangerőváltozások és a durvaság miatt vált ki érzelmi reakciókat.

A New York Egyetem tudósai bebizonyították, hogy az emberi sikoly egyedülálló módon ingerli az agy félelemközéppontját.

A tudósok számos más hanggal összevetették a sikolyt, így a beszédhanggal és különböző hangszerekkel is. Arra jutottak, hogy csak a rendőrségi sziréna és az autóriasztó képes felvenni a versenyt a sikoltással.

David Poeppel professzor a Guardiannak elmondta, a hang durvasága a kulcs, vagyis hogy milyen intenzitással változik az adott hang frekvenciája. A normál emberi beszéd közben a hangerő másodpercenként csak 4-5 Hz között ingadozik, sikításkor viszont a hang sokkal egyenetlenebb, akár 30-150 Hz-es is lehet a kilengés. Ezek annyira gyors változások, hogy igazából észre sem vesszük, de emiatt olyan idegesítő.

Poeppel szerint azzal, hogy sikerült meghatározni a sikoly idegesítő mivoltának a titkát, ezt felhasználva még idegesítőbb riasztó- vagy ébresztőhangokat, vagy akár horrorfilmes hangeffekteket is létre lehet hozni.

További érdekes tudományos kísérleteket vagy éppen a tudományos tévhitek megdöntését itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.