Teljesen újra kell gondolni a földművelés történetét: új leleteket találtak Felnőttképzés
Eduline

Teljesen újra kell gondolni a földművelés történetét: új leleteket találtak

Csontokból állapították meg egy több ezer éve élt ember étrendjét, és különös dologra bukkantak.

Eddig úgy hitte a tudomány, hogy a földművelés a mai Anatólia területén terjedt el, de az iráni Zagrosz-hegységben talált emberi maradványok arra utalnak, hogy a kőkorszakban ott is tudtak növényeket termeszteni.

"Az eddig érvényes elmélet szerint egyetlen csoport találta fel a mezőgazdaságot. Most azonban már látjuk, hogy genetikailag különböző csoportoktól indult ki"- mondta Joachim Burger, a mainzi Johannes Gutenberg Egyetem antropológusa, akit a Múlt-kor idéz.

A Teherántól 600 kilométerre találhat barlangokban 9-10 ezer éves csontokat tártak fel, majd elemezték a DNS-eiket. Ebből jöttek rá, hogy a fekete hajú, barna szemű férfi étrendjének része volt a gabona, ami mezőgazdasági tudásra utal.

A két különböző génállományú embercsoport kutatók szerint nem keveredett, de biztosan tanultak egymástól, mivel a mezőgazdaság kialakulás egy olyan egyedi és hosszú folyamat, ami kizárt, hogy egy időben két helyen is végbemenjen.

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk” Közoktatás Székács Linda

„Itt nincs gazdagság, de mi boldogok vagyunk”

Dél-Amerikába Magyarországról körülbelül 12-15 óra utazással lehet eljutni. Van, aki egy ilyen útra sosem vállalkozik, míg mások már tizenévesen nekivágnak a világnak. Ágó jelenleg Paraguayban, Anna tíz évvel ezelőtt Brazíliában töltött egy teljes tanévet cserediákként. Az élményeikről az Eduline-nak meséltek.