A dinoszauruszok már 50 millió évvel azelőtt hanyatlóban voltak, hogy egy aszteroida-becsapódás végleg kipusztította a fajt a Földről - állapították meg brit tudósok.
Szakemberek korábban azt feltételezték, hogy a dinoszauruszok mindaddig uralták a Földet, amíg 66 millió évvel ezelőtt nem okozta vesztüket egy aszteroida-becsapódás. A Readingi Egyetem paleontológusai dinoszauruszok maradványait vizsgálták attól az időszaktól kezdve, amikor 231 millió éve a faj megjelent a Földön egészen kipusztulásukig.
A kezdetkor az új fajok robbanásszerűen fejlődtek, ám ez a fejlődési ütem mintegy 160 millió éve lelassult, és számos faj hanyatlásához vezetett, amely 120 millió évvel ezelőtt vette kezdetét. A dinoszauruszuk már 50 millió évvel azelőtt kipusztulóban voltak, hogy kisbolygó csapódott a Földbe, bár véglegesen az aszteroida becsapódása okozta vesztüket, már 50 millió évvel előtte hanyatlóban voltak" - írta Manabu Sakamoto, az angliai egyetem paleontológusa az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) megjelent tanulmány társszerzője.
Sakamoto elemzései kimutatták, hogy a hosszúnyakú óriás sauropodák gyorsabb ütemben hanyatlottak, míg a theropodák - a dinoszauruszok ezen csoportjába tartozott például a Tyrannosaurus rex - fokozatosabban pusztultak ki.
Chris Venditti, az egyetem evolúcióbiológusa szerint a dinoszauruszok 50 millió éves hanyatlása még érzékenyebbé tette a fajt az aszteroida-becsapódás okozta környezeti katasztrófára. "Ha erőteljesen uralták volna a Földet, sokkal jobban boldogultak volna" - magyarázta.
Szakemberek nem tudnak pontos magyarázatot adni arra, mi okozta a faj hanyatlását. Az egyik lehetséges okát abban látják, hogy az állatok képtelenek voltak megbirkózni a változó környezettel. A 230 millió évvel ezelőtti állapotok - a meleg és nedvdús természet szerte a bolygón - tökéletes volt számukra. A klíma azonban hűlt, kialakultak a kontinensek, állandó volt a vulkanikus tevékenység, a tengerszint változott és a dinoszauruszoknak új evolúciós kihívásoknak kellett megfelelniük.
A dinoszauruszok és az emlősök nagyjából egy időben fejlődtek ki, de előbbi uralta a szárazföldet több mint 100 millió éven át. A aszteroida-becsapódás általános vélemény szerint megnyitotta az utat az előtt, hogy az emlősök vegyék át az uralmat.
A readingi kutatók tanulmányaik alapján azonban úgy vélik, hogy az emlősök felsőbbsége végül a becsapódás nélkül is bekövetkezett volna. A világ időjárása folyamatosan egyre hűvösebbé vált. A dinoszauruszok a meleg klímához alkalmazkodtak, az emlősök viszont jobban alkalmazkodtak a hideghez, aszteroida-becsapódás nélkül is minden bizonnyal végbement volna a változás - mondta Mike Benton, a Bristoli Egyetem professzora BC Newsnak.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |