Hatalmas az OKJ-s választék, 700 szakma közül választhatnak a diákok Felnőttképzés
MTI

Hatalmas az OKJ-s választék, 700 szakma közül választhatnak a diákok

Mintegy 700, az Országos Képzési Jegyzékben (OKJ) szereplő szakmából választhatnak az iskola- és pályaválasztás előtt állók - mondta Pölöskei Gáborné, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkára kedden a SzakMÁzz! Budapest pályaválasztási kiállítás megnyitóján a Hungexpo Budapesti Vásárközpontban.

A helyettes államtitkár szerint, aki szakmával rendelkezik, az előnyt élvez a munkaerőpiacon, a választáshoz pedig segítséget nyújt a SzakMázz! Budapest kiállítás. Kifejtette, hogy különböző szintű szakmai képzések vannak, a kétkezi szakmák 3 évesek, az 5 éves technikusi képzések pedig érettségire épülnek.

Hozzátette, hogy a kormány ösztöndíjrendszerrel segíti a szakképzésben tanulókat, a támogatás havi 10 ezer forinttól 50 ezer forintig terjedhet tanulási eredménytől és iskolatípustól függően.

Pölöskei Gáborné kitért arra, hogy a közép-magyarországi régióban hiányszakma például az asztalos, a hegesztő, a női és férfi szabó, a pék, a villanyszerelő, a kertész, de hiány van gyakorló ápolókból, magasépítő technikusból is.

Domokos Péter, Budapest Főváros Kormányhivatalának igazgatója kiemelte, hogy a kormányhivatal a kiállítást az idén hatodik alkalommal rendezi meg általános iskolások, elsősorban 7-8. osztályosok és szakmát tanulni kívánók részére. 

A kiállításon az érdeklődők a fővárosi szakképzési centrumok és a nem állami fenntartású intézmények képzéseivel, közel száz szakmával ismerkedhetnek meg, látványos szakmabemutatókkal várják az érdeklődőket. A résztvevők ezen felül a munkaerőpiaci helyzetről és a hiányszakmákról is tájékozódhatnak - tette hozzá.

 Az ingyenes rendezvény kedden és szerdán 9 és 16 óra között várja az érdeklődőket, mintegy 7 ezer látogatóra számítanak. 

Így jelentkezhettek ingyenes OKJ-s képzésre: fontos információk jönnek

Tényleg el lehet végezni két OKJ-s képzést teljesen ingyen, államilag támogatott formában? Milyen feltételeknek kell megfelelni, miért nem mindegy, milyen szakmát és milyen iskolát választ a jelentkező? Újabb olvasói kérdésre válaszolunk. Szeretnék a gimnázium után elvégezni két OKJ-s képzést - azt hallottam, hogy az első két szakmáért nem kell fizetni tandíjat.