Az easyMaths 2011-ben indult, és azóta is segíti az egyetemistákat a matematikában, gazdasági ismeretekben és hasonlókban, de hol kezdték az alapítók? Miért és hogyan indult a vállalkozás? Milyen igényekre tudnak reagálni, és hogyan működik az oldal. Erről és még sok másról beszélgettünk Somogyi Tiborral, az easyMaths alapítójával, ügyvezető igazgatójával.
Hallottatok már az easyMaths-ről? Kezdjük az elején: a vállalkozás 2011-ben indult, és az elmúlt 6 évben hatalmasra nőtte ki magát. A matematikai, gazdasági és műszaki képzésekkel kapcsolatos hiányosságokat pótolja több mint 16 egyetem 150 tantárgyából, 3000 videóval.
Amikor elkezdtük, én egyetemista voltam - mesélte Somogyi Tibor. - Senki nem járt előadásra, mindenki magántanárhoz ment, és én az akkori magántanáromnak vázoltam fel az ötletet. Fél év alatt sikerült megvalósítani, és nagyon sok felhasználó regisztrált már az elején. Miután fizetőssé tettük, azután is működött, úgyhogy életképesnek bizonyult a kezdeményezés.
Vajon mitől lehet piacvezető, és hogyan képes fennmaradni egy fizetős oktatási forma? A válasz nagyon egyszerű: az easyMaths már az elején nagyon gyorsan fejlődött, és mostanra a több mint 3000 videóval szinte nincs konkurenciája. Ehhez a most meglévő adatbázishoz először meg kell találni a legjobb tanárokat, és csak utána lehet nekiállni a tartalomgyártásnak. Mi lehet az oka annak, hogy az ilyen vállalkozások általában az egyetemen kezdődnek?
Az egyetem egy nagyon impulzusokkal teli környezet, és aki nem csak a bulizásra és a lógásra koncentrál, akkor lehet nagyon jó ötleteket találni. Nyilván nekem kellett hozzá a bulizás is, hiszen a magánórák mindig csütörtökön voltak, én meg mindig szerdán voltam egyetemi bulin, úgyhogy engem nem lehetett élőben oktatni. Viszont így a felkészülésre csak olyan lehetőségek voltak, hogy mások jegyzeteiből készülni, amiből semmit nem értesz, vagy magántanárhoz járni, ahol meg nem kifejezetten teltek jó hangulatban az órák. Így jött az ötlet - mondta el Somogyi Tibor.
Ehhez persze kell egy bizonyos vállalkozói véna és nem kevés számolgatás, de az ötlet megvalósult és azóta is fejlődik. Nemsokára egy teljesen új arculattal áll elő az easyMaths, új színek és gombok, de azonos tartalmak és színvonal várja majd a régi és új felhasználókat is. Felmerülhet azonban a kérdés, hogy a sokat emlegetett magántanárokkal szemben milyen előnyei vannak az online tartalmakkal dolgozó oldalnak?
Például ez egy nagyon fontos része az egész rendszernek, hogy egy páros mozijegy áráért tanulhattok és felkészülhettek. A videók bármikor megállíthatóak, visszatekerhetőek. Akkor kezdhettek bele a tanulásba, amikor csak akartok, nem kell sminkelni, sem kiöltözni, akár pizsamában is leülhettek a gép elé. Annyiszor mondathatjátok el a tanárral az adott részt, ahányszor csak akarjátok. Nem tündenyelven vannak a videók, és nem kell belezavarodni semmibe sem. Ami pedig a legfontosabb, hogy nem csak egy kettesre elég, amit az oldalon tanulhattok, hanem a vizsgákat ötössel lehet megcsinálni, ha azt a sok gyakorlófeladatokon is végigmentek, amelyek fent vannak.
Az egyetemi órák mellett középiskolás anyagok is vannak az oldalon, és nemsokára elkészülnek az orvostudományi tantárgyak is, valamint az oldal folyamatosan bővül az egyéb nagy tantárgyak videóival. A felhasználói visszajelzésekből azonban arra lehet következtetni, hogy remekül működik az easyMaths, hiszen nem sok megkeresés érkezik be hozzájuk tartalombővítéssel kapcsolatban.
Minimális kérdés érkezik hozzánk, de ha jön, akkor is csak olyan, hogy az x helyén y van, pedig az iskolában nem így tanulták. Valamint minden hírlevél alján ott szerepel, hogy erre az üzenetre ne válaszoljanak, mert egy macska olvassa őket, mégis volt már olyan, hogy annyit kaptunk vissza üzenetben, hogy "Miaú", sőt egyszer még egy doboz macskakaját is kaptunk postán.