A munkakeresésnél jelezheted azt is, ha téged vesznek fel, akár az egész fizetésedet átvállalhatja az állam. Nem csak munkához segít, képzésekre is járhattok és utazási támogatásban is részesülhettek.
Év eleje óta működik az Ifjúsági Garancia Program, mely a 15-25 éves korosztály munkába állásának lehetőségét hivatott elősegíteni. Van is miért: a legfrissebb, 2016 II. negyedévi adatok alapján a 15-24 éves korosztály 13,3 százaléka munkanélküli, míg 2015-ben ez az arány 15,3 százalék volt, 2010-ben pedig 26,6 százalék, ami a KSH adatai alapján 5,8 százalékkal haladta meg az akkori uniós átlagot.
Csökkent a fiatalok munkanélkülisége
A márciustól májusig, azaz a vizsgaidőszakig tartó időszakban több fiatal dolgozott. A kormány szerint a javuló eredmények az ő érdemük, a pénz nagy részét a programra az unió adta. Évről évre egyre több fiatal vehet részt gyakornoki programokban, vagy kap állás-, illetve vállalkozási lehetőséget Magyarországon - nyilatkozta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára, Rétvári Bence.
A programmal a fiatalokat a munka vagy a tanulás világába kívánják vezetni, komplex, személyre szabott, a helyi munkaerő-piaci lehetőségekhez és igényekhez igazodó szolgáltatásokkal és támogatásokkal. A garancia lényege, hogy 6 hónapig a felsoroltak megvalósuljanak.
Az ország hátrányosabb régióra készült a pályázat, így az észak-magyarországi, észak-alföldi, dél-alföldi, dél-dunántúli és a közép-magyarországi régióban van lehetősége pályázni a fiataloknak, illetve a munkáltatóknak. A támogatási kritérium, hogy a 25 év alatti (15-24 év közötti) fiatal sem nem tanuló, sem nem dolgozó nem lehet. Azok is igényelhetik, akik álláskeresőként vagy egyéb módon — akár szolgáltatást, közvetítést igénylőként — nyilvántartottak az állami foglalkoztatási szervnél.
Minden érintett régió megtervezte meg, hogy pontosan milyen szolgáltatást és támogatást nyújt a fiataloknak. Általános, hogy ingyenes OKJ-szakképzést, idegen nyelvi képzést adnak. Ez kiegészülhet utazási támogatással (BKK-bérlettel is) a képzések idejére. Keresetpótló juttatás is adható, a közép-magyarországi régióban például akár 79.155 forint (bruttó) összegig.
A legfontosabb a képzések mellett, hogy a fiatalokat a program keretében alkalmazó munkáltatók akár teljes egészében mentesülhetnek a bérfizetés alól, valamint a szociális hozzájárulási adó alól. Épp ezért fontos, hogy aki így keresne állást, már a beadott önéletrajzában is jelezheti, hogy kedvezményesen foglalkoztatható.
Aki saját vállalkozáson töri a fejét, számukra hat hónapig adható bérjellegű támogatás, ami havi 111 ezer forintot jelent.
Jelentkezni a helyi munkaügyi hatóságnál, illetve kormányablaknál lehet, azon belül a program megvalósításáért kijelölt foglalkoztatási osztályt kell keresni. Regisztrálni kell álláskeresőként, ha ez megtörtént, utána be lehet adni a támogatási kérelmet a foglalkoztatási osztályon.