Mennyit lehet keresni diploma nélkül? Ezek a hiányszakmák itthon Felnőttképzés
Eduline

Mennyit lehet keresni diploma nélkül? Ezek a hiányszakmák itthon

Gépi forgácsoló, hegesztő, kőműves, villanyszerelő, géplakatos, hűtő- és klímaberendezés-szerelő, ács, állványozó...

Hiányszakmák: állást könnyű találni, de a fizetés alacsony

Gépi forgácsoló, hegesztő, kőműves, villanyszerelő, géplakatos, hűtő- és klímaberendezés-szerelő, ács, állványozó, elektronikai műszerész, festő, mázoló és tapétázó, burkoló – a közép-magyarországi régióban jelenleg ezek a hiányszakmák.

A regionális fejlesztési és képzési bizottságok minden évben meghatározzák az ösztöndíjas hiány-szakképesítéseket, ezek régiónként eltérőek lehetnek. Azokat a jelentkezőket, akik a megjelölt tíz hiányszakma valamelyikét szeretnék elsajátítani, a kormány havonta a minimálbér húsz százalékának megfelelő mértékű összeggel támogatja. Ehhez persze iskolarendszerű, nappali tagozatos képzésre kell beiratkozni.

A felsoroltaknál azonban jóval több hiányszakma van Magyarországon: a képzési bizottságok az ún. fejlesztendő szakmákat is minden évben megjelölik, ezekkel szintén gyorsan el lehet helyezkedni. A közép-magyarországi régióban ilyen szakma például az ápoló, a szociális gondozó, a targoncavezető, a vállalkozási ügyintéző és a mérlegképes könyvelő. Ennyit lehet keresni a hiányszakmákkal – összefoglalónkat itt olvashatjátok.

A Fizetesek.hu bérfelmérése alapján egy asztalos havi átlagbére 123 ezer forint, a szakácsoké 126 ezer, a kőműveseké pedig átlag 130 ezer forint. Az ácsok és pékek átlag 135 ezer forintot kapnak, a vízvezeték- és villanyszerelők 145 ezret, a hegesztők és géplakatosok pedig 150 ezret.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.