A világ egyik leggazdagabb embere, Warren Buffett azt tanácsolta, hogy minden nap olvassunk el 500 oldalt. Valaki kipróbálta.
A Quartz magazinnál is publikáló Charles Chu két éve még egy másik munkahelyen dolgozott, akkor azt hitte, hogy az lesz álmai munkája, de egyben azzal a félelemmel is, hogy akár negyven évig ugyanott marad, majd beleszürkül az egészbe. Ekkor szaladt bele Warren Buffett amerikai milliárdos egy tanácsába:
Olvass el minden egyes nap 500 oldalt. Így működik a tudás. Úgy épül rád, mint a kamatos kamat. Mindegyikőtök meg tudja csinálni, de garantálom, hogy nem sokan fogják majd közületek.
Chu megfogadta a tanácsot, és bár maga is beismerte, hogy nem olvasott el naponta 500 oldalt, de az eltelt két év alatt 400 könyven is túl van már. Érdekes dolgokat figyelt meg a hétköznapjaiban:
- bátorságot nyert, hogy többet utazzon
- nyitottabb lett és meggyőződött arról, hogy lépjen ki a munkahelyéről (most egy felnőttoktatási, tanácsadási cégnél dolgozik)
- példaképeket, illetve hősöket nyert a könyvekből, akiket követhet
- tényleg nem volt nehéz ennyit olvasnia, csak időbeosztás kérdése az egész
Nem szabad úgy kezdeni, hogy "túl elfoglalt" vagy "túl buta vagyok" - vallja Chu. Az egyszerű matek is segít: egy átlag olvasó 200-400 szót képes elolvasni percenként, míg a rövidebb könyvek nagyjából 50 ezer szóból állnak. Ez azt jelenti, hogy rosszabb esetben is egy kisebb könyv elolvasása alig több 4 óra olvasásnál. Ha csak ilyen rövidebb könyvekből áll a választékunk, ez Chu szerint 417 óra alatt is elolvasható egy éven belül, ha olyan sebességgel olvasol, mint ő (400 szó percenként).
Miközben azon gondolkodsz, hogyan lehet ennyi időt beilleszteni a napjaidba, jusson eszedbe, hogy egy átlagos amerikai évi 608 órát tölt a közösségi oldalakon (Facebook, Twitter, stb.), 1642 órát pedig a televízió előtt. Ha ezt az időt olvasásra fordítanák, évente közel 1000 rövidebb könyvet is el tudnának olvasni.
Meglátása szerint - amit magán is érzékelhetett az elején - az emberek túl gyengék egy ilyen lépéshez, nincs önbizalmuk, valamint túlságosan függenek a fentebb említett szokásoktól, miközben mindenki tudja, hogy fontos az olvasás. Azt javasolja, hogy olyan közegben olvassunk, ahol mentesek vagyunk azoktól a tényezőktől, melyek elterelhetnek minket a könyvekről, mint a televízió vagy a mobilapplikációk. Emellett tartsuk könnyen hozzáférhető helyen a könyveinket.
Érdemes új szokásokat is felvenni az életünkbe, ami lehetőséget biztosít arra, hogy mindig legyen időnk és energiánk az olvasásra - Chu személyi tanácsadókat is javasol, de ez egyéni döntés elsősorban.
Ami segíthet a haladásban:
- Hallgass hangoskönyveket,
- használd a tableted, okostelefonod, E-book olvasód
- légy opportunista, ha van néhány perced olvasni valahol, használd ki a lehetőséget.
Nagyon sokat számít, hogy mit olvasol
Egy kutatás szerint a hallgatók íráskészségére sokkal nagyobb hatással van, hogy milyen szövegeket olvasnak, valamint azt milyen gyakran teszik, mint az eddig sokan gondolhatták. Sokkal választékosabb, valamint jobban szerkesztett szövegeket képesek írni azok a vizsgált egyetemi hallgatók, akik több akadémiai szintű szöveget olvasnak.