Ezekre a kérdésekre garantáltan rosszul válaszolsz - tíz tudományos tévhit Felnőttképzés
Eduline

Ezekre a kérdésekre garantáltan rosszul válaszolsz - tíz tudományos tévhit

Tíz tudományos tévhit, amelyet mindenki igaznak gondol - pedig nem azok.

A denevérek nem látnak,
ezért a visszhang alapján tájékozódnak.

De látnak, és nem minden fajtájuk hanghullámok alapján tájékozódik. Szeptember 26-án lesz a Kutatók éjszakája: a - szerintünk - legizgalmasabb programokról itt olvashattok.

A vörös hajért, világos bőrért felelős
gének el fognak tűnni.

Lehetséges, de nem ok nélkül. Az úgynevezett rejtőzködő gének generációról generációra öröklődhetnek, de csak akkor fejtik ki hatásukat, ha mindkét szülő hordozza őket. Ilyen a vörös hajszínért és világos bőrért felelős gén is, amely Nagy-Britannia északi részén és Írországban a legjellemzőbb. Az ilyen típusú emberek kevesebb napsütés mellett is képesek elengendő D-vitamint felvenni, erre azonban a klímaváltozás miatt nem lesz szükség, így több kutató szerint változni fog a génállomány.

A víz vezeti az
áramot.

A tiszta víz önmagában nem túl jó vezető: az áramütéseket a vízben található ásványi anyagok és egyéb vegyületek okozzák, azok vezetik az áramot.

Ízületi gyulladása lesz annak,
aki az ujjait tördeli.

A gyulladást inkább az időskor, sérülés, túlsúly okozza.

Az egyik leghíresebb dinoszaurusz
a brontoszaurusz.

Hiába a kedvencünk a Jurassic Park, brontoszaurusz valójában sohasem létezett. Az elnevezés a 19. század végéről származik, amikor két tudós azon versengett, melyikük tud több új fajt azonosítani. Egyikük egy csontváz alapján "fedezte fel" a brontoszauruszt, vagyis a mennydörgő gyíkot, amelyről azonban később kiderült: a korábban már azonosított apatoszaurusz egy példánya volt.

A macskák és a kutyák a
szürke árnyalatait látják.

Valójában kékben és zöldben látnak. A kutyáknak nagyobb a látóterük, mint az embereknek, de ha előre néznek, nem látnak el olyan távolra, mint mi.

A mikrohullámú sütő sugárzása
rákot okoz.

A mikrohullámú sütő nem ionizáló sugárzást bocsát ki - rákot viszont az ionizáló sugárzás okoz a sejtek DNS megváltoztatásával. Az egyetlen kivétel az UV-sugárzás - nem ionizáló -, amely túl nagy mennyiségben bőrrákot okozhat. A mikrohullámú sütő által kibocsátott sugárzás viszont kis hatókörű, és rövid ideig tart ahhoz, hogy kárt tegyen a sejtekben. Arra azonban fontos figyelni, hogy csak megfelelő hőálló tányérban, edényben melegítsétek az ételt.

Hét évig tart, amíg megemésztjük
a lenyelt rágógumit.

Egyáltalán nem emésztjük meg, de általában néhány óra alatt távozik a szervezetből.

Az űrben nincs
gravitáció.

De van: az asztronauták azért tűnnek súlytalannak, mert oldalirányban mozognak a Föld keringési pályáján. Valójában mindig lefelé esnek, de soha nem érnek földet. A Földtől 250 mérföld távolságra mindössze 10 százalékkal csökken a gravitációs erő.

A madarak nem gondoskodnak a fiókáikról,
ha megérzik rajtuk az emberek szagát.

A madarak szaglása valójában nem ilyen kifinomult. Még ha az is lenne, ennyi nem veszi el a kedvüket a gondoskodásról.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.