Tőzsdeiskolák Magyarországon Felnőttképzés
Eduline

Tőzsdeiskolák Magyarországon

Ősszel szervezte első magyarországi előadását a világ második legnagyobb tőzsdeiskolája, az izraeli alapítású Tradenet. A gazdasági válság kellős közepére időzített start a jelek szerint nem hátráltatja az Ofer Hava ingatlanpiaci befektető érdekeltségi körébe tartozó céget: már az indulás hetében több tucat hallgató jelentkezett a kizárólag az amerikai részvénypiacra fókuszáló előadás-sorozatra. De nem csak a Tradenet körül nagy az érdeklődés. A 101 Siker Akadémia tőzsdetanfolyamait 2002 óta közel ötezer hallgató végezte el, és a HVG által megkérdezett tőzsdeiskolák mindegyike több száz, némelyike ezer feletti végzett hallgatóval büszkélkedhet.

Hogy a befektetés mesterségét ilyen képzéseken elsajátítók mennyit profitáltak tanulmányaikból, azt nehéz megállapítani. Az iskolák honlapjai természetesen tele vannak a korábbi hallgatók sikertörténeteivel, a HVG által megkérdezett brókercégek azonban nem tudták egyértelműen megerősíteni a tanfolyamok hasznosságát, a végzett hallgatók ugyanis saját kereskedési magánszámlát szoktak nyitni. Ebbe a szolgáltatók nem látnak bele, és az ilyen ügyfelek tanácsért is ritkán fordulnak hozzájuk. A tapasztalataikról a HVG-nek nyilatkozó végzett tőzsdeiskolások közül többnyire azok ítélték hasznosnak a tanultakat, akiknek korábban nem volt tőzsdei tapasztalatuk vagy pénzügyi előképzettségük, a témában járatosak inkább csak egy-két újonnan elsajátított fortélyt emeltek ki. Egy volt diák közgazdasági egyetemi tanulmányait is félbehagyta, és azóta főállású magánbefektetőként tőzsdei kereskedésből tartja fenn magát, ez azonban egyedi eset.

tőzsde

A kevésbé elégedettek viszont megjegyezték, hogy a tanfolyamok elsősorban az úgynevezett technikai elemzés módszertanára épülnek, kevésbé a piaci hírek és a tőzsdei cégek eredményeinek – azaz a fundamentumoknak – az elemzésére. Az előbbinél elsősorban múltbeli árfolyamváltozások alapján, a grafikonok értelmezésével következtetnek a jövőbeli árváltozásokra. Horváth András, a Tőzsdeiskola Kft. tőzsdeszakértője ezt azzal magyarázza, hogy a technikai elemzés eszköztára könnyebben elsajátítható és megbízhatóbb eredményeket produkál, mint a fundamentális módszer. Szerinte az árfolyamok meghatározott törvényszerűségek szerint mozognak, olyannyira, hogy akár egy automatizált kereskedési rendszer is képes elvégezni a befektető munkáját. Arra a kérdésre, hogy akkor miért nem lesz minden próbálkozóból milliárdos, Horváth azt válaszolta, sokan nem tartják be a technikai elemzési és a kockázatkezelési szabályokat. A tőzsdei szakemberek jelentős része nem bízik ennyire a technikai elemzésben (a befektetésialap-kezelők többnyire fundamentális elemzési módszerekkel dolgoznak), de azt ők is elismerik, hogy a magánbefektetőket jobban érdeklik az ilyen, rövid távú, egyszerűbb módszerek.

Ehhez igazodva az iskolák is inkább rövid távú, akár napon belüli (day-trade) vagy maximum 1-2 hetes futamidejű ügyletekre fókuszálnak, alapvetően technikai elemzési eszközökkel. Bár a tanárok közül is sokan elismerik, hogy a stabil anyagi háttér alapja a hosszú távú befektetés, a jellemzően gyorsan meggazdagodni vágyó ügyfelek azonban erre kevéssé fogékonyak. Az „újoncok” sikertelenségét is legtöbbször a kapzsiság okozza: a minél előbb profitot kívánó kezdők ugyanis túlkereskedik magukat, vagyis igazán vonzó lehetőségek hiányában is vásárolnak vagy eladnak.

tőzsde

Ennél is gyakoribb hiba, hogy a befektetők érzelmi alapon hoznak döntést, és nem tartják magukat a szabályokhoz. Nincs szívük például veszteségben eladni egy papírt, még ha várható is, hogy az ára továbbra is esni fog, illetve nem adják el a csúcsra futott részvényeiket, csak amikor azok már jóval túlértek a tetőponton. A felkészületlenül tőzsdézni kezdők 80 százaléka ilyen hibák miatt fél év alatt elveszíti a kereskedésre szánt tőkéjét – állítja Badár László, a Profit.hu Kft. ügyvezetője. E társaság gyakorlatorientált képzéseit az különbözteti meg a versenytársakéitól, hogy igazából se fundamentális, se technikai elemzést nem tanítanak, hanem tőzsdei kockázatkezelést oktatnak hallgatóiknak. Vagyis arra készítik fel őket, miként minimalizálható a veszteség, maximalizálható a hozam, illetve őrizhető meg a tőke. Már az többszörösen visszahozhatja a képzés árát, ha sikerül kikerülni a tipikus hibákat – jegyezte meg Bence Balázs, a Portfolio.hu tőzsdeiskola szakértője.

A jellemzően három hónapos tanfolyamok ára (heti egy oktatással) bruttó 120–150 ezer forint, a három–öt napos intenzív táboroké 50–70 ezer. A szervezők nagyon bíznak módszereik eredményességében, a Tradenet például hallgatói első néhány üzletkötésére tőkegaranciát vállal. Vagyis ha a hallgató mindenben a tanultak szerint jár el, és mégis veszteséget szenved ügyletein, akkor a cég megtéríti a kezdeti lépések során keletkezett veszteségét. A 101 Siker Akadémia pénz-visszafizetési garanciát nyújt tanfolyamaira: ha az ügyfél elégedetlen a képzés színvonalával, visszakapja tanfolyama árát. Az alapító Magyar Róbert elmondása szerint több ezer hallgatójuk közül eddig tíznél kevesebben kérték vissza a tanulópénzt. A hallgatók megnyerésének módszere a partner brókercégeknél való kedvezményes számlanyitás lehetősége is, a piacinál alacsonyabb díjtételekkel.

Kovács Károly

HVG