Ezt a feladatot hagyták ki a legtöbben a matekérettségin: túl hosszú volt a szöveg Érettségi-felvételi
Eduline

Ezt a feladatot hagyták ki a legtöbben a matekérettségin: túl hosszú volt a szöveg

A középszintű matekérettségi 16. feladatának leírása majdnem egyoldalas, vagyis sok idő kellett ahhoz, hogy a diákok alaposan végigolvassák, sokan emiatt ijedtek meg ettől a példától - mondta az Eduline által megkérdezett szakértő. De mit gondolnak a diákok?

A középszintű matekérettségi második részét 135 perc alatt kell megoldani. A második feladatsor is két egységből áll: az elsőben volt három, egyenkét 9-14 pontos feladat, amely több részkérdésből állt, ezek közül mindegyiket meg kellett oldani: az egyik egy összetett geometriai feladat volt, a diákoknak egy trapéz területét és egy háromször szögeit kellett kiszámolniuk. Egy másik feladat megoldásához a számtani sorozatokkal és az elsőfokú függvényekkel kapcsolatos tudásukat kellett használniuk. Ezek a példák összesen 36 pontot érnek.

Itt találjátok a középszintű matekérettségi, itt pedig az emelt szintű matekérettségi hivatalos megoldását.

Itt van a matekérettségi megoldása: így kellett megoldani a rövid feladatokat

Délelőtt 11-kor véget ért a középszintű matekérettségi, mi pedig már jövünk is a nem hivatalos megoldásokkal - itt nézhetitek meg, jól oldottátok-e meg a feladatsor első, rövid példákból álló részét. A matematika érettségi nap támogatását köszönjük a Budapesti Corvinus Egyetem Gazdálkodástudományi Karának.

A feladatsor végén a diákok három, egyenként 17 pontos feladatot találtak, ezek közül csak kettő kellett kiválasztaniuk és megoldaniuk. Természetesen ezek a legnehezebb példák, több részből állnak, általában több témakört is érintenek. Ezek között szerepel egy dominós példa, amelynek megoldásához a valószínűségszámításról szerzett tudást is használni kellett. A diákok választhattak egy igen aktuális - fagylalttölcsérekkel és különböző ízű fagylaltokkal kapcsolatos - térgeometriai feladatot is, valamint egy, az iskolások internetezési szokásairól és wifi-routerekről szóló összetett matekpéldát.

A 2019-es matekérettségire készültök?

Ha emelt szintű matekérettségire jelentkeztetek, ezt a kurzust nektek ajánljuk: az emelt szintű szóbeli tételeket nézhetitek át 26 leckén keresztül. Ha kérdésetek lenne, akkor az oktató szívesen válaszol az általános és kurzushoz kapcsolódó kérdéseitekre is. Ha szeretnétek gyakorolni az utolsó hónapban, a kurzus áráról és a részletekről bővebben itt olvashattok.

Ha a középszintű matekérettségin a négyes vagy az ötös a cél, ezt a harmincrészes videós sorozatot ajánljuk (az áráról és a részletekről itt találtok bővebb infót). Ebben a videósorozatban tíz részen keresztül (a részek kb. 25-30 percesek) gyakorolhatjátok a 2-3 pontos érettségi feladatokat, amelyeknek a megoldása elegendő lehet ahhoz, hogy meglegyen a kettes. Azoknak pedig, akik a hármast-négyest találják reális célnak, ezt az online kurzust ajánljuk.

A megkérdezett diákok közül legtöbben a 16. feladatot hagyták ki, mert hosszúnak vagy bonyolultnak találták.

A második részben voltak nehezebbek, én a 16. feladatot hagytam ki, az nagyon bonyolult volt. Összességében elég volt az idő, még ellenőrizni is volt időm

Én a 16. feladatot hagytam ki,
nagyon hosszú volt és bonyolult

Nagyon egyszerűnek tűnt, én a 16. feladatot hagytam ki, az nagyon bonyolult volt, vagy legalábbis annak tűnt, bár nem olvastam el mert hosszú volt

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat. A 2018-as érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Az Eduline által megkérdezett szakértő szerint a három választható feladat közül a legtöbben valószínűleg az első, dominókról szóló logikai-valószínűségszámítási példát fogják kihagyni. „Bár nem kiemelkedően nehéz, de a feladat leírása majdnem egyoldalas, vagyis sok idő kell ahhoz, hogy a diákok alaposan végigolvassák, sokan emiatt fognak megijedni ettől a példától” – magyarázta.

Itt vannak a matekérettségi megoldásai: az összes feladat és válasz egy helyen

13 órakor elkezdtük közzétenni a matekérettségi nem hivatalos megoldásait - itt egy helyen megtaláljátok az összes feladat megoldását. A középszintű matekérettségi első, rövid kérdésekből álló részének nem hivatalos megoldását itt nézhetitek meg. A második rész - kötelezően megoldandó - feladatainak megoldásait innen tölthetitek le. A három választható feladat megoldása: 16-os feladat, 17-es feladat, 18-as feladat.

Trükkös feladatot is kaptak az érettségizők, de a kettest a gyengébb matekosok is meg tudják szerezni

Magabiztos függvénytáblázat-használattal meg lehet szerezni a kettest a középszintű matekérettségin: az első részben a könnyebb összefüggéseket kellett alkalmazni, a második rész matekpéldáit pedig úgy állították össze, hogy ha valaki csak egy-egy feladatrészt tud megoldani, azzal is értékes pontokat szerez - mondta az Eduline által megkérdezett szakértő.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.