Töriérettségi: feladatok és megoldások elsőként itt! Érettségi-felvételi
Eduline

Töriérettségi: feladatok és megoldások elsőként itt!

Több mint 85 ezer diák vizsgázott ma történelemből közép- és emelt szinten - itt minden fontos infót megtaláltok a feladatokról és a megoldásokról. A történelem érettségi nap támogatását köszönjük a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészet- és Társadalomtudományi Karának!

9:20

Három problémás feladat volt a középszintű érettségin: nézzétek meg, mely válaszokat fogadják el a hivatalos megoldókulcs szerint. Cikkünket itt olvashatjátok.

8:14
Itt vannak a hivatalos megoldások - hány pontotok lett?

A középszint történelem érettségi hivatalos megoldása

Az emelt szintű töriérettségi hivatalos megoldása

16:36
Ilyen volt az emelt szintű

„Ellentétes érzéseim vannak, de összességében szerintem a tavalyinál könnyebb volt ez a feladatsor, ötösre számítok” – mondta Orbán Zsófia, a kecskeméti Katona József Gimnázium diákja.

Zsófi szerint sok feladathoz elég volt a források értelmezése, de néhány gondot okozott. „A népvándorlásról szóló példa senkinek nem ment olyan jól, ebben egy térképen kellett a helyekhez párosítani az adott népcsoportokat, utána pedig állításokról kellett eldönteni, melyikre vonatkoznak. Trükkös volt a feladat, nem vagyok biztos benne, hogy jól válaszoltam” – mondta.

A diák még két feladatot talált nehéznek: az egyikben a II. Világháború és a rendszerváltás közötti korszak magyar politikai szereplőit kellett felismerni. A másik feladat az európai integrációról szólt, egy táblázat mutatta, melyik állam mennyit fizet be az EU-s költségvetésbe és mennyi támogatást kap, ez alapján kellett kérdésekre válaszolni. „Tudni kellett, melyik állam mikor csatlakozott az EU-hoz, ezt vagy tudta valaki, vagy nem” – mondta Zsófi.

A feladatsor második részében két rövidebb és két hosszabb esszékérdést kellett kidolgozniuk a diákoknak. A kecskeméti diák a Rákosi-korszak, a 14. századi magyar társadalom, a nacionalizmus 19. századi kialakulása és a középkori városi kereskedelem és ipar témákat választotta. Az emelt szintű töriérettségi rövid feladatairól itt, az esszékérdésekről pedig itt olvashattok.

16:06
Három problémás feladat a középszintű töriérettségin

A középszintű töriérettségi több feladat megoldása is kétesélyes az eduline által megkérdezett szaktanárok szerint - ugyanezeket a problémákat jelezték olvasóink is. Melyek azok a feladatok? Itt nézhetitek meg.

14:30
Kiverte a biztosítékot a töriérettségi a kommentelőknél

"Nem volt ám piskóta", "szörnyű volt az első rész", "fullpontos lett az első" - így értékelték az eduline olvasói a középszintű töriérettségi feladatsorát. A kommentekből szemezgettünk. Kommentgyűjteményünket itt találjátok.

14:15
Jóval nehezebb volt a töriérettségi, mint az előző években

Több tárgyi tudás kellett az idei középszintű töriérettségi megoldásához, mint az elmúlt években, az írásbeli első részében pedig több kétesélyes feladat is volt – mondták az eduline-nak nyilatkozó szaktanárok. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

13:14
Meglepte a diákokat a középszintű töriérettségi első része

A középszintű töriérettségi rövid feladatokat nehéznek, az esszékérdéseket könnyűnek tartották az eduline-nak nyilatkozó diákok. A vizsgázóknak elsősorban az Európai Unió működésének jellemzésével és a barokk műalkotások felismerésével gyűlt meg a bajuk, az esszékérdések közül az ENSZ, a kiegyezés és a cigányság helyzete volt a legnépszerűbb. Diákok a töriérettségiről. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

13:00
Az emelt szintű töriérettségi esszékérdései

Középkori városi kereskedelem és ipar, a 19. század politikai eszméi, ipari forradalom, 16. századi magyar történelem, a törökökkel szembeni védekezés pénzügyi háttere, a 14. századi magyar társadalom, Mária Terézia és a Ratio Educationis, a dualizmus korának társadalma, nemzetiségi összetétel, a két világháború között Magyarország, a zsidótörvények, a Rákosi-korszak és az 1949-es alkotmány - ezek az emelt szintű töriérettségi második részének témakörei. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

12:16
A középszintű töriérettségi esszéfeladatainak nem hivatalos megoldása

12:05
Az emelt szintű töriérettségi feladatai

Középkori mezőgazdasági, 4-5. századi népvándorlások, Hunyadi Mátyás és a reneszánsz, a 16. századi angol gazdaság, Zrínyi Miklós és a törökellenes hadjárat, 19. századi városok és Párizs, a 19. századi magyar társadalom és kulturális élet, Lenin és a bolsevizmus, Magyarország a 30-as években, Magyarország a második világháború és a rendszerváltás között, az Európai Unió költségvetése és a magyarországi cigányság - ilyen témakörök szerepeltek az emelt szintű töriérettségi első, rövid feladatokból álló részében.

12:02
Itt van a középszintű töriérettségi első részének megoldása

11:20
Az emelt szinten vizsgázók még írnak

Az emelt szintű töriérettségi írásbeli része 240 perces, a középszintű vizsgával ellentétben itt a diákok nem oszthatják be szabadon az idejüket: az első feladatlapot 90 perc után beszedik, és ekkor osztják ki a másodikat.

Az I. feladatlapra 44 pontot kaphatnak a vizsgázók, segédeszközt nem használhatnak. A 8-14 rövid feladat a források használatát, a szaknyelv alkalmazását és a tárgyi tudást (név, évszám, topográfia) ellenőrzi, általában kell egy szöveget, képet vagy diagramot kell feldolgozni, értelmezni.

A második rész tíz kifejtendő feladatából két rövidebb, illetve két hosszabb esszét kell írni. A megoldott feladatok között legalább kettőnek a magyar, legalább egynek az egyetemes történelemre kell vonatkoznia.

11:00
Itt a vége

A középszinten vizsgázók ezekben a percekben fejezik be az írásbelit - egy óra múlva jövünk a nem hivatalos, szaktanár által készített megoldással.

10:11
Mindenhol minden rendben

Megkezdődtek és a kormányhivataloktól beérkezett jelentések szerint zavartalanul folynak a harmadik nagy tárgy, a történelem írásbeli vizsgái szerda reggel országszerte - közölte az Oktatási Hivatal az MTI-vel.

10:04
Itt vannak az infók a töriérettségi második részéről

A középkori gazdaság, az ENSZ működése, honfoglalás, a magyarországi reformáció, Széchenyi programja - ilyen témák is szerepelnek a középszintű töriérettségi második, esszéfeladatokból álló részében. A diákok a "romák hátrányos helyzetének összetevőiről" is írhatnak fogalmazást, ehhez a romák iskolai végzettségéről egy táblázatot, egy korfát, a romák arányáról pedig egy térképet kaptak. A teljes cikket itt olvashatjátok el.

9:47
Kétesélyes feladat is van a töriérettségin

"A kettest az idén sem nehéz megszerezni, de a vizsgázóknak jóval több tárgyi tudásra van szükségük, mint az elmúlt években. Jól érzékelhető, hogy az érettségi összeállítói az elmúlt időszakban a szövegértési készséget mérő kérdések mellett olyan feladatokat is megfogalmaznak, amelyeket szaktárgyi tudás nélkül nem lehet megoldani, ilyen például a római köztársaságról szóló kérdés" - mondta az eduline által megkérdezett szaktanár a középszintű töriérettségiről. A feladatsorról és a kétesélyes feladatról bővebb infót itt találtok.

9:14
Így kezdődött az érettségi

A HVG fotósai a Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskolában jártak - itt nézhetitek meg galériánkat.

További képekért katt ide

8:45
Itt vannak az első infók a középszintű töriérettségiről

Határon túli magyarok, alkotmányosság, a demokrácia gyakorlásának formái, az Európai Unió működése, a nyilas mozgalom - ilyen témakörök szerepelnek a középszintű töriérettségi első, rövid feladatokból álló részében az eduline információi szerint. A témákról bővebben itt olvashattok.

8:10
Itt van a keddi matekérettségi hivatalos megoldása - hány pontot szereztetek?

A középszintű matekérettségi hivatalos megoldása

Itt van az emelt szintű matekérettségi hivatalos megoldása.

8:00

Megkezdődött a töriérettségi

79 781 diák kapta meg a középszintű feladatsort, míg 5753-an az emelt szintű tesztet - előbbieknek 180, utóbbiaknak 240 percük van a feladatlap kitöltésére. Óra indul!

7:30
Az atlasz a legjobb puska. Vagy nem?

„A sikeres érettségihez érdemes elsajátítani az atlasz használatát. Ha valaki az utolsó pillanatban még szeretne készülni, annak az atlasz forgatását javaslom” – mondta Lőrinc László, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium történelemtanára. Szerinte sok mindent ki lehet nézni az atlaszból, olyan kérdés viszont nincs, amit egyedül ez alapján meg lehetne válaszolni. Tanácsok az utolsó pillanatokra - melyik feladattal lehet a legnagyobbat bukni? Összefoglalónkat itt olvashatjátok el.

Emellett az atlasz használatánál is előfordulnak tipikus hibák, amelyek miatt pontokat lehet veszíteni: „Az egyik atlasz kronológiájában például nem szerepel a második világháborús tengelyhatalmak katonai szövetsége, a háromhatalmi egyezmény, míg az antikomintern paktum igen, pedig előbbi jóval fontosabb esemény volt. Ha valaki csak az utóbbit emeli ki egy világháborús tételnél, a javító tanár rájöhet, hogy csak az atlaszból puskázott.” Ugyanígy jellemző hiba, ha valaki az atlaszt „ész nélkül” használja, felsorolja a benne található adatokat, de nem értelmezi azokat. „A Rákóczi-szabadságharcról szóló tételnél például a térképről ki lehet másolni, hogy hol, mikor voltak csaták, de ez önmagában kevés, a javító nem erre kíváncsi, hanem arra, hogy a diák megértette-e a nagyobb folyamatokat, amelyeket ezekből az eseményekből ki lehet olvasni” – mondta.

6:45

Az írásbeli feladatsort 60 százalékban a magyar, 40 százalékban pedig az egyetemes történelemhez kapcsolódó feladatok alkotják. Az összes feladat felét a 19. és a 20. század történelme adja.

6:00
Így néz ki a középszintű töriérettségi

A középszintű történelemérettségi írásbeli része 180 perces. Először 10-12 rövid feladatot kell megoldani, ezek a szaknyelv ismeretét, a tárgyi tudást (évszámok, nevek, topográfia) ellenőrzik, általában szövegeket, képeket vagy diagramokat kell értelmezni.

A második rész nyolc esszéfeladata közül hármat kell kiválasztani és megoldani: egy témának az egyetemes történelemhez kell kapcsolódnia, kettőnek pedig a magyar történelem megadott korszakaihoz. Utóbbi két téma közül az egyikről rövidebb, a másikról pedig hosszabb fogalmazást kell írni. A középszintű vizsgán mindkét feladatrésznél lehet használni történelmi atlaszt, míg emelt szinten csak az esszékérdéseknél.

Az értékelésnél a következőképpen oszlanak meg a pontok: körülbelül 20 százalék jár a feladat megértéséért, 70 százalék a tartalomért (források használata, szaknyelv alkalmazása, tájékozódás térben és időben, eseményeket alakító tényezők feltárása, problémaközpontú feldolgozás), 10 százalék pedig a megszerkesztettségért és a nyelvhelyességért.

5:30
Ezekre érdemes odafigyelni

Ne felejtsétek otthon a középiskolai történelmi atlaszt, amely fontos információkat tartalmaz. Fontos: ne írjatok semmit az atlaszba, mert a tanárok ellenőrzik, szűz példányt vittetek-e. Figyeljetek a helyesírásra is: középszinten az összpontszám 10, emelt szinten 20 százaléka múlik a szövegek felépítésén és a nyelvhelyességen. A problémás szavakat ellenőrizzétek, mielőtt beadjátok a feladatlapot: helyesírási szabályzatot az iskola biztosít.

5:00
Ma történelemből vizsgáznak a diákok

Középszinten 1296 helyszínen 79 781-en, emelt szinten 113 helyszínen 5753-an érettségiznek. Az eduline-on megtaláljátok a legfrissebb infókat a feladatsorról, a vizsga után jövünk a nem hivatalos, szaktanár által készített megoldásokkal, de szakértőket és diákokat is kérdezünk a feladatokról. Kövessetek minket!