Egyre közelebb vagyunk a tavaszi érettségihez, úgyhogy újabb tesztet ajánlunk nektek: ezúttal történelemtudásotokat frissíthetitek fel. Öt kérdést kaptok - hányra tudjátok a választ?

1. feladat:

Állapítsátok meg, melyik magyar uralkodóra vonatkoznak az alábbi forrásrészletek!

„Gyötörte a lábfájás, szomorúság, jaj gyötörte, kivált amiért atyafiságában nem látott senki olyat, aki az ő halála után keresztényi hitben tartsa meg országát. Mert a magyar nemzet inkább hajlott a pogány szertartásokhoz, mint Krisztus hitéhez.”
(Képes Krónika)

2. feladat:

A feladat Magyarország második világháborús veszteségeihez kapcsolódik. Karikázzátok be a következő mondatok közül annak a kettőnek a betűjelét, amelyik
hamis állítást tartalmaz!

A) A legtöbb katona az észak-olaszországi hadszíntéren folyó harcokban esett el.
B) Az áldozatok közt nagyobb arányban voltak polgári személyek, mint az első világháborúban.
C) A polgári áldozatok közül sokan a holokauszt áldozatai lettek.
D) A nagy veszteségekhez az is hozzájárult, hogy az ország területe a háború során végig hadműveleti terület volt.
E) A hadifoglyok közül a legtöbben szovjet fogságba kerültek

3. feladat:

A feladat az 1848–49-es forradalom és szabadságharc történetéhez kapcsolódik. Milyen szervezet felállításáról vagy milyen intézkedés bevezetéséről rendelkeznek az
áprilisi törvények alábbi törvénycikkei? Írjátok le a szervezet vagy intézkedés nevét! 

„III. tc. 14.§. A minisztériumnak, azon tagján kívül, mely a Felség személye körül a 13.§-ban említett ügyekre ügyelend, a következő osztályai lesznek: a) Belügyek, b)
Országos pénzügy, c) Közmunka és közlekedési eszközök és hajózás, d) Földművelés, ipar és kereskedés, e) Vallás és közoktatás, f) Igazságszolgáltatás és kegyelem és g) Honvédelmi osztályai.”

4. feladat:

Melyik mondat illik leginkább az alkotmányos monarchia uralkodójára?

1. Az állam én vagyok.
2. A király uralkodik, de nem kormányoz.
3. Király nélküli királyság.
4. Kalapos király.

5. feladat:

A feladat a római köztársaság válságához kapcsolódik. Kikről szólnak az idézetek? A felsoroltak közül válasszatok!

Nevek: Antonius, Caius Gracchus, Marius, Pompeius, Spartacus, Sulla

„A meggyilkolt polgárok rabszolgái közül tízezer fiatal, erőteljes embert felszabadított, római polgárjoggal ajándékozta meg őket. Azért tette ezt, hogy legyen a nép között tízezer ember, aki minden parancsát vakon teljesíti. Ugyanez a szándék vezérelte őt akkor, amikor az ő zászlói alatt harcolt huszonhárom legio között egész Itáliában az egyes városok határában lévő, elkobzott földeket szétosztotta.”

A dictator neve?

„Miután mégis elnyerte a consulságot, katonákat toborzott, de nem az ősi szokás szerint a vagyonos osztályból, hanem mindenkit felvett, akinek kedve volt, sok teljesen vagyontalant is. Egyesek véleménye szerint a népszerűséget hajhászta ezzel. Ugyanis ez a társadalmi osztály tette őt híresé és naggyá. A hatalomra törő embernek éppen a legszegényebbek jöttek kapóra, mert hiszen ezeknek nincsen gondjuk jószágukra, mivel semmivel sem rendelkeznek, és mindent becsületesnek tartanak, ami hasznot hoz nekik.”

A consul neve?

Megoldások

1. feladat: I. István vagy Szent István

2. feladat: A, D

3. feladat: (független) felelős kormány vagy minisztérium

4. feladat: 2.

5. feladat: Sulla, Marius

További matekfeladatokat itt találtok és itt találtok. És a magyarérettségin átmennétek, ha ma lenne? Itt tesztelhetitek magatokat. A legfontosabb tudnivalókat a 2014-es érettségiről itt találjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!