Matekérettségi 2013: ilyen lesz az idei feladatsor Érettségi-felvételi
Eduline

Matekérettségi 2013: ilyen lesz az idei feladatsor

Kedden a matekkal folytatódik a 2013-as őszi érettségi. Összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat a vizsgáról, a friss információkért figyeljétek az eduline-t!

Kedden matematikából érettségiznek a diákok. A középszintű feladatsorból két részből áll: először 45 perc alatt 10-12 rövid feladatot, majd 135 perc alatt öt összetett feladatot kell megoldani. Fontos, hogy a végeredmény indoklását és a részletes számításokat is le kell írni, azokért ugyanis - még ha a végeredmény nem is stimmel - értékes részpontokat lehet kapni. A 2013-as őszi érettségi vizsgaidőpontjait itt nézhetitek meg.

Az emelt szintű írásbelire 240 percük van az érettségizőknek, az idejüket maguk oszthatják be. A feladatlap két részből áll: az elsőben négy feladatot kell megoldani, a másodikban öt, egyenként 16 pontértékű feladatból kell négyet kiválasztani. Az írásbeli összpontszáma 115, az első részfeladatsorért maximum 51, a másodikért 64 pont jár.

A vizsgázók leghasznosabb segédeszköze a négyjegyű függvénytáblázat - ezt az érettségi napja előtt nem árt átlapozni, és végiggondolni az összefüggéseket. Az írásbelire a függvénytáblázat mellett szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót és szögmérőt kell vinni, ezeket az iskola nem köteles biztosítani.

Milyen feladatokat kaptak a diákok tavasszal?

A 2013-as tavaszi matekérettségin az írásbeli vizsga első részében a diákoknak a halmazelmélet, a statisztika, a függvények, a sík-, koordináta- és térgeometria, a kombinatorika és a valószínűségszámítás témakörében kellett feladatokat megoldaniuk. A második rész témakörei a mértani és számtani sorozatok, a koordinátageometria, a gráfelmélet, a valószínűségszámítás, a térgeometria, illetve az egyenlet és egyenlőtlenség voltak. Az emelt szintű érettségin a feladatok között kamatszámítás, deriválás, sík- és koordinátageometria, illetve valószínűségszámítás is szerepelt.

Az elmúlt évek feladatsorai és megoldásai magyarból

2013. tavasz, középszint

2013. tavasz, emelt szint

2012. ősz - közép- és emelt szint 

2012. tavasz, középszint

2012. tavasz, emelt szint

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.