Már az első részben váratlan feladatokkal találkoztak, de az igazi feketeleves csak a második részben várta az érettségizőket. Az Eduline-nak nyilatkozó végzősök szerint ez volt az elmúlt évek legnehezebb feladatsora.
A középszintű matekérettségi feladatsora és hivatalos megoldása
Az emelt szintű matekérettségi feladatsora és hivatalos megoldása
A középszintű matekérettségi első részének nem hivatalos megoldására
A második, hosszabb rész nem hivatalos megoldása
Az első, rövidebb feladatokból álló rész megoldására 45 percük volt a diákoknak, amelyben egyáltalán nem szokványos feladatokat kaptak, paraméteres egyenletet kellett megoldaniuk. A második rész a szaktanári vélemény szerint már könnyebbnek bizonyult, a diákok elbeszélése alapján viszont sok feladat okozott meglepetést.
"Nagyon sok olyan feladat volt, ami az előző években egyáltalán nem volt. Ez is okozta a nehézséget, hiszen mindenki a régi feladatokat gyakorolja" - mondta el az Eduline-nak Brigitta, a váci Boronkay György Műszaki Középiskola, Gimnázium és Kollégium végzőse. "Az első füzetben nekem az a tapasztalatom, hogy 95-98 százalék között sikerül, de most úgy éreztem, legalább 8 pontot veszítettem. Több feladatra vissza kellett térnem. A második füzetben is nehezebbek voltak a kötelező feladatok, mint az előző években. A választhatók viszont jók voltak, én a 17-est és a 18-ast választottam. Nagyon reménykedem, hogy megközelíti az ötöst, de inkább négyesre gondolok. Igazából mindegyik érettségimnek jól kéne sikerülnie, de választhatok mást is, ha úgy alakul" - mesélte Brigitta.
Artúr, az Alternatív Közgazdasági Gimnázium végzőse szerint meglepően sok volt a sorozat, míg hiányoztak a logaritmusok és a halmazok. Szerinte az első rész még megoldható, bár volt benne pár feladat, amivel középszinten nem nagyon találkozott még. A második részt viszont nagyon keménynek tartja. "Kezdjük azzal, hogy a háromszögeshez aránypárokat kellett volna használni, amit nagyon ritkán gyakorlunk. A választhatóaknál például a 15. feladat olyan volt, ami az eddigi középszintűben nem szerepelt, a háromszögeknél pedig nem volt arányos az ábra. Ez volt az utóbbi évek legnehezebbje, azoknak ment, akik matekfaktosak vagy erősek matekból" - foglalta össze. Artúrnak különösen fontos lenne az ötös, ugyanis a Budapesti Corvinus Egyetem politológia vagy nemzetközi tanulmányok szakára készül, ahol évek óta magas a ponthatár.
"Reménygyilkos volt sokaknak. Most nagyon rossz általános hangulat van nálunk" - tette hozzá Artúr.
"Egyébként sem áll hozzám közel a matek, sok volt a valószínűségszámítás, a geometriai feladatok viszont egyszerűek voltak" - foglalta össze Balázs, a Tatabányai Árpád Gimnázium végzőse, aki az Eötvös Loránd Tudományegyetem szociológia, magyar vagy történelem szakját célozta meg. "Átmenni biztos át fogok, de nem számítok túl jóra. Inkább másba fektettem az energiákat" - tette hozzá. Balázsnak az első feladatsor nem okozott különösebb problémát, legfeljebb egy-egy figyelmetlenség csúszhatott be közben. A választhatókkal viszont nehezebben boldogult. "Szerintem onnan lesz a legkevesebb pontom. Az első kettőt választottam, de az sem ment jól. Az egyenletrendszernél rájöttem ugyan, hogy egyenletről van szó, de nem sikerült jól felírnom, pedig kétszer-háromszor is nekifutottam. Nem voltam úgy lelkiekben" - mesélte Balázs a feladatsor második részéről.
Az első feladatsort jónak érzi Rebeka, a Fóti Népművészeti Szakközép, Szakiskola és Gimnázium végzőse, és az osztálytársai is azt mondták, könnyű volt. A másodikról már nem mondható el ugyanez. "Nagyon becsapós dolgok voltak, el lehetett csúszni rajta. Volt egy feladat, amiről először mindenkinek a kamatszámítás jutott eszébe, nekem is, de kiderült, hogy sorozat volt" - mesélte Rebeka, aki a második részből a 16-os feladatot hagyta ki. "A másik kettő sem volt sokkal jobb. Én négyes matekos vagyok, de az volt a nehéz, hogy rájöjjön az ember, pontosan mit kell csinálni. A másodikban volt, aminek neki sem tudtam állni, csak az utolsó pillanatban beírtam valamit, de szerintem nulla pontos lesz így is. Volt egy pont, ahol be is pánikoltam, de ezen kívül viszonylag elég volt az idő" - tette hozzá. Rebeka négyesben reménykedik, de mivel tanítóképző főiskolára készül, így annyira nem fontos neki a matekérettségi eredménye.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |