Hány ponttal lehet bejutni az ELTE-re, a BME-re a Corvinusra és a Semmelweisre? Érettségi-felvételi
Eduline

Hány ponttal lehet bejutni az ELTE-re, a BME-re a Corvinusra és a Semmelweisre?

Július 24-én kiderül, kit vettek fel egyetemre, főiskolára. Milyen szakokra jelentkeztek a legtöbben, és milyenek voltak a ponthatárok tavaly? Megpróbáltuk megtippelni, milyenek lesznek a ponthatárok az ELTE, a Corvinus, a BME és a Semmelweis Egyetem legnépszerűbb alapképzésein.

Pont Ott Parti a Millenárison, 2011-ben

Corvinus

A Budapesti Corvinus Egyetemen az idén a gazdálkodási és menedzsment, a kereskedelem és marketing, illetve a nemzetközi gazdálkodás a legnépszerűbb alapszak - annak ellenére, hogy ezeken a képzéseken központilag, viszonylag magasan húzták meg a ponthatárokat. A szakok és ponthatárok teljes listáját itt találjátok, a kommunikáció szakról itt, a jogász, andragógia és nemzetközi tanulmányok szakokról pedig itt olvashattok.

Azok azonban, akik gazdálkodási és menedzsment alapszakra jelentkeztek, még mindig jobban járnak, mint a tavaly felvételizők, 2012-ben ugyanis ez a szak egyetlen állami ösztöndíjas helyet sem kapott - a Corvinuson a magyar nyelvű önköltséges képzés ponthatára 413 pont volt, míg kereskedelem és marketing alapszakra 402 ponttal lehetett bekerülni. A nemzetközi gazdálkodás alapszak elindult támogatott formában: 482 pontot kellett gyűjteni. Idén mindhárom szakon 460 pontban határozták meg az állami ösztöndíjas képzés ponthatárát.

BME

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem három legnépszerűbb alapképzése az idén a mérnökinformatikus, a gépészmérnöki és a villamosmérnöki: ezeken a képzéseken az, aki eléri a 240-es minimumponthatárt, és belefér az intézményi kapacitásba, állami ösztöndíjas helyet szerezhet.

Ez persze nem jelenti azt, hogy 240 pont felett automatikusan támogatott helyet kaptok: ha például száz főt vehetnek fel az adott szakra, és a rangsorban a századik jelentkezőnek 350 pontja van, ez lesz a ponthatár.

Tavaly a mérnökinformatikus alapszakon az állami ösztöndíjas képzéshez 370 pont kellett, a gépészmérnöki alapszakon pedig 391 ponttal lehetett bekerülni támogatott helyre. A villamosmérnök képzést az kezdhette el állami ösztöndíjas formában, aki legalább 365 pontot gyűjtött.

Hány hallgatót vehetnek fel az egyetemek, főiskolák?
A budapesti egyetemek kapacitásszámait itt, a vidéki intézményekét pedig itt nézhetitek meg. A legnépszerűbb szakok kapacitásszámait itt, a társadalomtudományi képzésekét itt, a műszaki szakokét itt, az informatikai képzésekét pedig itt találjátok. A két szám a szak minimális, illetve maximális hallgatói létszámát jelzi.

ELTE

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem legnépszerűbb alapképzése a programtervező informatikus: tavaly 302 pont kellett az állami ösztöndíjas helyhez. A pszichológia alapszakon 2012-ben 449 pontot kellett gyűjtenie annak, aki támogatott képzésre jelentkezett.

Az osztatlan jogászképzésen magas, 467 pont volt az állami ösztöndíjas képzés ponthatára. Nem véletlenül: tavaly a jogászképzés keretszámát is visszavágták: a 2011-es 800 fővel szemben 2012-ben csak az ELTE és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kapott 50-50 állami ösztöndíjas helyet. Az idén 465 pont kell a bekerüléshez - ezt a tavalyi ponthatárok közül csak az Eötvös Loránd Tudományegyetemé haladja meg, a Pázmányra 455 ponttal lehetett bejutni.

Semmelweis Egyetem

A Semmelweis Egyetem osztatlan fogorvos szakján 438, az általános orvosi képzésen 435, a gyógyszerész szakon 426 volt az állami ösztöndíjas képzés ponthatára. A 2013-as ponthatárok itt találjátok majd. Csatlakozzatok Facebook-eseményünkhöz, így biztosan nem maradtok le a fontos információkról.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.