Ezek a diákok biztosan nem jutnak be az egyetemre 2014-ben Érettségi-felvételi
Eduline

Ezek a diákok biztosan nem jutnak be az egyetemre 2014-ben

Jelentkezési lap, e-felvételi, bizonyítványok, határidők - öt hét van hátra a felvételi jelentkezési határidejéig. Hogy egy-egy baki miatt ne maradjatok le az idei felvételiről, összegyűjtöttük a leggyakoribb hibákat.

Nem jelentkeztek február 15-ig

A 2014-es felvételire február 15-ig lehet jelentkezni - ha nem tartjátok be a határidőt, legközelebb a 2014-es augusztusi pótfelvételin próbálkozhattok, de akkor már csak önköltséges szakokat hirdetnek meg az egyetemek és főiskolák. Az idén nyomtatott jelentkezési lapot csak az erőforrás-minisztérium központi ügyfélszolgálatán, az Educatio ügyfélszolgálatán és a Klebelsberg-központ megyei tankerületi igazgatóságain kérhettek, úgyhogy érdemes az e-felvételit használni - február 15-én éjfélig véglegesíthetitek a jelentkezéseteket.

Olyan szakra jelentkeztek, amely nem indul

Ha mégis a nyomtatott jelentkezési lapot választjátok, figyeljetek arra, hogy a szak neve mellett jól szerepeljen a finanszírozási forma (A=államilag finanszírozott, K=önköltséges), a telephely, a munkarend (N=nappali, L=levelező, E=esti) és a képzési szint (A=alapképzés, O=osztatlan képzés, M=mesterképzés, F=felsőoktatási szakképzés).

A legfontosabb infók a 2014-es felvételiről

Pontszámító kalkulátor (alapszakos)

A 2014-es pontszámítási szabályok

Mesterszakos pontszámítási szabályok

A 2013-as ponthatárok

A 2014-es felvételi szabályai

Mennyit kell fizetni a legnépszerűbb mesterszakokért?

Mennyibe kerül egy félév a tizenhat népszerű szakon?

A tizenhat népszerű szak 2014-es ponthatára

Így kell használni az e-felvételit - lépésről lépésre

Nem éritek el a minimumponthatárt

2014. január 1-jétől az alap- és osztatlan képzéseken 260, a felsőoktatási szakképzéseken 220 a minimumponthatár: ennél kevesebb ponttal állami ösztöndíjas és önköltséges helyre sem lehet bekerülni. A mesterképzésekre jelentkezők maximum száz pontot kaphatnak, ötven pont alatti eredménnyel pedig senkit sem vesznek fel. A pontszámítás 2014-es szabályairól itt olvashattok: alap- és osztatlan szakok, mesterképzések.

Nincs emelt szintű érettségitek

Ez csak azokon a szakokon probléma, amelyeken felvételi előfeltétel egy vagy két tantárgyból az emelt szintű érettségi - ilyen például az általános orvosi, a fogorvosi, az állatorvosi, a gyógyszerészeti szak, számos bölcsészet- és társadalomtudományi, jogi, agrár- és gazdaságtudományi, valamint műszaki képzés. A teljes 2014-es listát itt nézhetitek meg.

Elfelejtitek befizetni az eljárási díjat

A felvételi alapdíja 2014-ben is 9000 forint, ezért az összegért három szakot jelölhettek meg (ugyanannak a szaknak állami ösztöndíjas és önköltséges formája egynek számít) - minden további szakért plusz kétezer forintot kell fizetnetek. Legfeljebb öt szakot jelölhettek meg. Az eljárási díjat banki átutalással vagy az e-felvételi rendszerén keresztül fizethetitek be, legkésőbb február 15-ig.

Nem hitelesítitek a jelentkezést

Az elektronikus jelentkezési lapot február 23-ig kell hitelesíteni - vagy az ügyfélkapun keresztül (ehhez azonban először valamelyik okmányirodába be kell menni, és személyesen regisztrálni), vagy a hitelesítő adatlap kinyomtatásával, aláírásával és postára adásával (Oktatási Hivatal, 1380 Budapest, Pf. 1190).

Lemaradnak a dokumentumok

A jelentkezéshez az e-felvételi rendszerébe fel kell töltenetek a tanulmányi eredményt és a végzettséget igazoló dokumentumok (középiskolai vagy érettségi bizonyítvány, diploma), a nyelvvizsga-bizonyítványok, a különböző versenyeken kapott oklevelek másolatát, illetve más, szintén többletpontra jogosító igazolásokat (például hátrányos helyzet). Azokat a dokumentumokat, amelyeket február 15-ig nem kaptok meg, július 10-ig pótolhatjátok.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!