Nem találták nehéznek az idei emelt szintű informatikaérettségit a budapesti Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskola végzősei.
"Én tavaly is érettségiztem, most javítóvizsgát tettem, és sokkal, de sokkal jobban sikerült. Nagyon könnyű volt a tavalyihoz képest" - mondta el Berze Zsófia a 240 perces, emelt szintű informatikérettségi után.
Az emelt szintű vizsga feladati között szövegszerkesztés, prezentáció-, grafika- és weblapkészítés, táblázatkezelés, adatbázis-kezelés, algoritmizálás és adatmodellezés is szerepelhet, az eduline-nak nyilatkozó érettségizők szerint az idén a könnyebb témaköröket kapták.
Az emelt szintű informatikaérettségi feladatsorát itt találjátok.
Az informatikaérettségi javítási-értékelési útmutatóját innen tölthetitek le.
A részfeladatokra kapható pontokat itt tudjátok megnézni, a megoldásokat pedig itt találjátok.
"Egyrészt nem volt benne sem képszerkesztés, sem weblapszerkesztés, ami szerintem egy emeltebb szintű anyag, ehelyett Power Pointot kellett készíteni, amit tizedannyi idő alatt meg lehet csinálni. De az összes többi feladat sem volt komplikált" - mondta Berze Zsófia. "A prezentációban csak effekteket kellett beállítani, képet beszúrni, ez nagyon egyszerű volt. Az Excel is könnyű volt, még diagramot sem kellett csinálni, csak lekérdezéseket, abból is a legalapvetőbb függvényeket, a minimumot és a maximumot kellett használni. Az adatbázis-kezelésben is csak egyszerű lekérdezéseket kellett csinálni, még táblákat sem kellett összekombinálni. Ahol sokan elbukhattak, az a programozás volt, ott ugyanis volt egy kis elméleti rész, mert ismerni kellett az IPv6-os szabványt, aki pedig nem ismerte, annak nem volt egyszerű. De ott sem kellett komolyabb algoritmusokat felírni."
Berze Zsófia arra számít, hogy 80 százalékot biztosan elért. Emelt érettségit azért tett, mert az Óbudai Egyetem mérnökinformatikus szakára készül. Sergyán Szabolccsal, az Óbudai Egyetem Neumann János Informatikai Karának egyetemi docensével készült interjúnkat itt olvashatjátok.
Feladatsorok és megoldások az eduline-on |
Az eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, iratkozzatok fel hírlevelünkre, vagy lájkoljátok Facebook-oldalunkat. Az érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |
"Szerintem nem volt túl bonyolult, csak az Access volt nehezebb a próbaérettséginél és az előző évek feladatainál, de nagyon nagy váratlan fordulat persze ott sem volt. A többi feladat meg teljesen a vártnak megfelelő" - mondta Gyöngyösi Dániel, a budapesti Neumann János Számítástechnikai Szakközépiskola diákja, aki bízik az ötösben, 80 százalékos vagy annál jobb eredményre számít. Erre azért is lesz szüksége, mert a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem mérnökinformatikus szakára felvételizik.
"Az Excelben egy futás GPS-koordinátáiból kellett különböző adatokat kiolvasni, ehhez elég volt, ha két-három függvényt ismer az ember, és mindet meg lehetett csinálni. A programozás és a prezi is nagyon könnyű volt, kicsit úgy éreztem magam, mint egy titkárnőképzőben. Az idő nagy része azzal ment el, hogy egy kétszer két sávos autóutat körforgalommal kellett ábrázolni. Tényleg csak az adatbázis volt komolyabb" - mondta.
"Az azért túlzás, hogy egyszerű volt" - mondta Maróthy Zsolt, aki az ELTE Informatikai Karának programtervező informatikus szakára jelentkezett. "Ahhoz képest, amire számítottam, nem volt túl bonyolult, de voltak olyan részek, amelyek rajtam is kifogtak, pedig informatikából mindig jó voltam" - tette hozzá.
"Az elmúlt években inkább a html volt jellemző, ehelyett volt idén a Power Point. Van, aki jól járt ezzel, van, aki nem. Nekem nem jött jól, mi ugyanis eléggé régen foglalkoztunk ppt-vel, de azért szerencsére mindent megtaláltam. Excellel semmi különösebb probléma nem volt, sokkal egyszerűbbek voltak a feladatok, mint ez elmúlt években. Viszont a programozás a vége felé, valamint az Acces utolsó pár feladata nehezebb volt, a végét időhiány miatt át is kellett ugranom" - mondta. "Ennek ellenére nekem ez egy minimum 80 százalék lesz, és akikkel eddig beszéltem, ők is hasonló eredményre számítanak, az ötös mindenkinek meglesz. De szerintem emelten a 60 százalék mindenkinek össze szokott jönni. Azért aki infóból emeltre jelentkezik, az komolyan is gondolja" - tett hozzá.
Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről! |