Keretszámok, kapacitás, központilag meghatározott ponthatár - minden korábbinál bonyolultabbak az idei felvételi szabályai. Tényleg be lehet jutni egyetemre, főiskolára 240 ponttal? Módosítanak a tizenhat népszerű szak ponthatárán? És mi a helyzet a mesterszakos felvételivel? Utánajártunk, melyik képzési szinten mi dönt arról, ki szerezhet állami ösztöndíjas helyet.

Az a tizenhat szak - változás előtt?

Tizenhat alapszakon - köztük a népszerű gazdálkodási és menedzsment, a kommunikáció- és médiatudomány, az osztatlan jogász-, valamint az összes gazdasági BSc-képzésen - központilag húzták meg a ponthatárokat januárban. Aki ennél kevesebb pontot gyűjtött, kizárólag önköltséges formában kezdheti meg tanulmányait szeptemberben - ha befér az intézményi kapacitásba.

Elképzelhető, hogy néhány szakon leszállítják a ponthatárokat, Balog Zoltán erőforrás-miniszter ugyanis az év elején azt ígérte, hogy a felvételizők legjobban teljesítő 10-20 százaléka állami ösztöndíjas helyet kap majd - több képzésen azonban valószínűleg nem érte el ennyi diák a januárban meghúzott ponthatárt. A kommunikáció szakról itt, az andragógia, jogász-, nemzetközi tanulmányok és közszolgálati szakról pedig itt olvashattok.

Ilyenek lesznek a ponthatárok 2013-ban

Alkalmazott közgazdaságtan: 465

Andragógia: 445

Emberi erőforrások: 460

Gazdálkodási és menedzsment: 460

Gazdaságelemzés: 465

Igazságügyi igazgatási: 435

Jogász: 465

Kereskedelem és marketing: 460

Kommunikáció és médiatudomány: 470

Közszolgálat: 440

Munkaügyi és társadalombiztosítási igazgatási: 425

Nemzetközi gazdálkodás: 460

Nemzetközi tanulmányok: 465

Pénzügy-, és számvitel: 460

Turizmus-vendéglátás: 465

Üzleti szakoktató: 440

Míg a legkisebb meglepetést a jogászképzés ponthatára okozta januárban - 2012-ben mindössze két felsőoktatási intézmény, az ELTE és a Pázmány kapott ötven-ötven helyet, az idei 465-ös ponthatárral valószínűleg ugyanennyien jutnak majd be államis helyre -, a gazdasági szakokra jelentkezők felemás helyzetbe kerültek. A gazdasági BSc-képzések többsége 2012-ben kizárólag önköltséges formában indulhatott el, az idén pedig állami ösztöndíjas helyeket is kaptak a felsőoktatási intézmények, ugyanakkor az elsőéves hallgatók egy része újra próbálkozott a felvételivel, az idén már ösztöndíjas formára beadva a jelentkezési lapot. A 2013-as felvételi ponthatárokat itt találjátok majd.

Alapszakok - nem elég a 240 pont

A többi alapszakon az intézmények és az erőforrás-minisztérium által közösen meghatározott kapacitásszám, valamint a felvételizők tanulmányi eredménye dönt majd az állami ösztöndíjas helyek sorsáról. Bár Balog Zoltán tárcavezető többször hangsúlyozta, hogy az idén alacsonyan, 240-nél húzták meg a minimális ponthatárt, a kevésbé népszerű szakok és intézmények kivételével ilyen teljesítmény nem lesz elég a sikeres felvételihez.

A budapesti egyetemek kapacitásszámait itt, a vidéki intézményekét pedig itt nézhetitek meg. A 2012-ben legnépszerűbb szakok kapacitásszámait itt, a társadalomtudományi képzésekét itt, a műszaki szakokét itt, az informatikai képzésekét pedig itt találjátok.

Felsőoktatási szakképzések - a verseny elmarad

A felsőfokú szakképzéseket felváltó felsőoktatási szakképzéseken ugyanez a szabály: az szerezhet állami ösztöndíjas helyet, aki befér az intézményi kapacitásba, és legalább 200 pontot szerez (negyvennel alacsonyabb a minimumponthatár, mint az alapszakokon).

A kétéves képzésekre felvételizők nyugodtabban várhatják a 2013-as ponthatárokat, mint az alapszakra pályázók - nincs nagy tülekedés az állami ösztöndíjas helyekért. Míg tavaly 7534-en jelölték meg első helyen valamelyik felsőfokú szakképzést, az idén már csak 3661-en, a csökkenés hátterében a képzések átalakítása áll. A legnépszerűbb felsőoktatási szakképzések listáját itt nézhetitek meg, a pontszámítási szabályokról pedig itt olvashattok.

Nemzeti Közszolgálati Egyetem - maradtak a keretszámok

Az összes többi alapszakkal ellentétben a Nemzeti Közszolgálati Egyetem képzésein maradtak a keretszámok. Az intézmény alapképzésre 1400 államilag támogatott és 500 önköltséges hallgatót vehet fel, mesterképzésre pedig 500 államilag támogatott és 200 önköltséges helyet kapott. A közszolgálati egyetem hallgatói nem állami, hanem közszolgálati ösztöndíjat kapnak: erről itt olvashattok.

Mesterszakok - 17 800-an tanulhatnak állami ösztöndíjasként

A mesterszakokon is maradtak a keretszámok: az idén összesen 17 800-an kezdhetik el az MA- vagy MSc-képzést állami ösztöndíjasként. Az erőforrás-minisztérium még az év elején nyilvánosságra hozta az intézményekre lebontott keretszámokat, a szakok közötti elosztásról az egyetemek és főiskolák döntöttek. A mesterszakos pontszámítási szabályokról itt olvashattok.

Intézmény

Keretszám

Általános Vállalkozási Főiskola

 60

Andrássy Gyula Német Nyelvű Egyetem

 30

Budapesti Kortárstánc Főiskola

 5

Budapesti Corvinus Egyetem

 1200

Budapesti Gazdasági Főiskola

 500

Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskola

 120

Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem

 2100

Debreceni Egyetem

 1850

Dunaújvárosi Főiskola

 60

Edutus Főiskola

 30

Eötvös Loránd Tudományegyetem

 2200

Eszterházy Károly Főiskola

 560

Gál Ferenc Hittudományi Főiskola

 15

Kaposvári Egyetem

 95

Károli Gáspár Református Egyetem

 220

Károly Róbert Főiskola

 80

Kecskeméti Főiskola

 25

Kodolányi János Főiskola

 50

Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem

 160

 Magyar Képzőművészeti Egyetem

 40

 Magyar Táncművészeti Főiskola

 40

 Miskolci Egyetem

 620

 Moholy-Nagy Művészeti Egyetem

 150

 Nyíregyházi Főiskola

 300

 Nyugat-magyarországi Egyetem

 700

 Óbudai Egyetem

 370

 Pannon Egyetem

 680

 Pázmány Péter Katolikus Egyetem

 480

 Pécsi Tudományegyetem

 1600

 Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola

 30

 Semmelweis Egyetem

 420

 Széchenyi István Egyetem

 610

 Szegedi Tudománegyetem

 1600

 Szent István Egyetem

 700

 Színház- és Filmművészeti Egyetem

 15

 Zsigmond Király Főiskola

 85

 Összesen

 17800