Így lehet elszúrni a felvételi jelentkezési lap kitöltését Érettségi-felvételi
Eduline

Így lehet elszúrni a felvételi jelentkezési lap kitöltését

Az e-felvételivel kapcsolatos tudnivalók után jöjjön egy kis útmutató azoknak, akik a hagyományos jelentkezési lapot választják az idei felvételin - bár az eljárás szabályai évek óta nem változtak, még mindig százával érkeznek rosszul vagy hiányosan kitöltött lapok az Oktatási Hivatalba. Összeszedtük a leggyakoribb hibákat, és lépésről lépésre végigvezetünk a jelentkezési lap pontjain.

A leggyakoribb hibák
1. Az eredeti nyelvvizsga-bizonyítványt küldöd el postán - csak a fénymásolatot kell postáznod
2. Hibásan adod meg a középiskolád OM-kódját - a kódot az iskola honlapján vagy a Felvi.hu-n találod meg
3. A kiválasztott szaknak nem a hivatalos, a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban szereplő elnevezését írod be, lehagyod a szakirányt
4. Nem ajánlott küldeményként adod postára a jelentkezési lapot - így nem tudod bizonyítani, hogy időben elküldted a dokumentumokat
5. Nem fizeted be a teljes eljárási díjat: ha több mint három szakot jelölsz be, képzésenként kétezer forintot még rá kell számolnod az összegre

Így kell kitölteni a jelentkezési lapot - hiba nélkül

1. lépés: személyes adatok


A halványpiros színnel jelölt részeket kötelező kitöltened. Ha nem vagy biztos magadban, először használj ceruzát, viszont az ellenőrzés után ne felejtsd el átírni kék tollal az adatokat!

2. lépés: jelentkezési helyek

A kitöltéshez mindenképpen vedd magad elé a Felsőoktatási felvételi tájékoztatót vagy nyisd meg a felvi.hu Egyetemek, főiskolák menüpontját, ahol szintén megtalálod a meghirdetett képzések adatait. Ügyelj arra, hogy a táblázat minden oszlopát töltsd ki! Az online jelentkezéssel ellentétben itt nem változtathatsz utólag a sorrenden, ezért jól gondold meg, melyik képzés kerül előre, és melyik hátrébb!

3. lépés: a középiskola adatai

Az érettségi bizonyítvány kibocsátásának évét és – amennyiben nem 2001 előtt vagy külföldön végeztél – a középiskola OM kódját mindenképpen meg kell adnod. A középiskolai osztály típusának megadásakor vedd figyelembe, hogy külön meg kell jelölnöd, ha két tanítási nyelvű intézménybe jársz vagy jártál!

4. lépés: középiskolai eredmények

Ezután meg kell adnod a középiskolai, majd – amennyiben már korábban befejezted a középiskolát – az érettségi jegyeidet. Ne felejtsd el beírni a választott idegen nyelv és természettudományos tárgy nevét. Azoknak, akik mesterképzésre jelentkeznek, ezt a két táblázatot nem kell kitölteniük.

Add meg az érettségi eredményeidet!

5. lépés: felsőfokú tanulmányok adatai

Ha jelenleg vagy korábban felsőoktatási intézménybe jártál, add meg a képzés adatait! Ügyelj arra, hogy itt is minden oszlopot tölts ki.

6. lépés: többletpontok

Ha a nyelvtudásért, hátrányos helyzetért, fogyatékosságért, gyermekgondozásért, szakképesítésért vagy versenyeredményért többletpontra vagy jogosult a felvételi eljárásban, minden esetben dokumentummásolattal kell igazolnod. Ha még nem kaptad kézhez a szükséges iratokat vagy bizonyítványokat, legkésőbb július 10-ig küldd be a fénymásolatokat.

7. lépés: csatolt dokumentumok

A jelentkezési lapon meg kell adnod, hogy pontosan milyen dokumentumot csatolsz, és a másolatok hány oldalasak.

8. lépés: aláírás

Ne felejtsd el aláírni a jelentkezési lapot! Amennyiben a kitöltéskör még nem múltál egy 18 éves, a törvényes képviselő aláírása szerepeljen a dokumentumon.

9. lépés: befizetés igazolása

A megadott helyre fel kell ragasztanod az eljárási díj befizetését igazoló sárga csekk eredeti feladóvevényét. A rögzítéshez folyékony ragasztót használj, ne celluxot vagy tűzőgépet!

10. lépés: felvételi azonosító feljegyzése

Minden jelentkezési lapon található egy 12 jegyű azonosító szám, ez a te saját kódod a felvételi eljárásban. Érdemes feljegyezned, a későbbi ügyintézés során szükséged lehet rá.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.