A valószínűségszámítás dominált emelt szinten, épp elég volt az idő Érettségi-felvételi
Eduline

A valószínűségszámítás dominált emelt szinten, épp elég volt az idő

Az elmúlt évek tendenciái szerint készült a legtöbb diák az emelt szintű matematika érettségire, ennek megfelelően nem lepődtek meg a tér- és síkgeometriai feladatokon és a valószínűségszámításon sem, de két szokásos típus, a koordinátageometria és halmazelmélet kiesett. Ezen a szinten nem lehet könnyű feladatsorral találkozni, ez idén sem volt így a diákok szerint.

Több rövidebb valószínűségszámítási feladat uralta az emelt szintű érettségit, mint arra talán előzetesen számítottak volna, de az Eduline-nak nyilatkozó diákok szerint ez nem jelentet gondot a vizsgázóknak. Sokkal inkább meglepő volt, hogy nem kapot helyet a feladatok között egyetlen  koordinátageometria vagy halmazelméleti feladat sem.

A fővárosi Radnóti gimnáziumba járó Ákos szerint a sík és térgeometriai feladatok is hangsúlyosak voltak. Egy húrnégyszöggel kapcsolatos feladat egyeseknél 30-40 percet is felölelt, mire rájöttek a helyes megoldásra, de a rövidebbekkel jó ütemben tudtak haladni, Ákos is belefért a négy órás időkeretbe.

Ahogy arra számítani lehetett, volt deriválás, szélsőérték számítás is, a debreceni Tóth Árpád Gimnázium végzős diákja, Noémi szerint ez mégis sokakat meglepett a környezetében. Ezen a szinten nem lehet könnyű feladatsorral találkozni, de a próbaéretsségivel és a gyakorlófeladatokkal jól tudott készülni a vizsgára. Érdekesség, hogy számára a valószínűségszámítás lett volna kihívás, de szerinte is ezekből viszonylag egyszerűeket kaptak.

Az utolsó öt feladat közül négyet kellett kiválasztani, ezek között voltak gráfok, térgeometria, deriválás és függvényanalízis is, de a diák karaktere szabta meg, hogy melyiket hagyta ki végül. Ákos a térgeometriát, Noémi a gráfokat hagyta el.

Mindketten bizakodóak a vizsgájukkal, de a próbaérettségis tapasztalatuk alapján már tudják, hogy könnyen el lehet hagyni egy-egy pontokat a részfeladatoknál. Az Eduline-nak címzett olvasói levelek szerint éppen végig tudtak érni a feladatokkal, de sokaknak ellenőrzésre már nem maradt idejük.

A matematika középszintű érettségi első és második feladatlapjának nem hivatalos megoldásait megtaláljátok az Eduline.hu-n.

Érettségi 2016

"Melós volt" - Az első diákvélemények

Szakértő: könnyebb a matek első része a tavalyinál

Szakértő: közepesen nehéz a második rész

Ez volt az érettségi második részében

Ez pedig az első részben

A középszintű magyarérettségi hivatalos megoldásai itt...

...az emelt szintűek pedig itt találhatók

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.