Felvételi 2025: miért lehet magasabb a ponthatár ugyanazon a szakon fizetősön, mint államin? Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Felvételi 2025: miért lehet magasabb a ponthatár ugyanazon a szakon fizetősön, mint államin?

Elmagyarázzuk egyszerűen, ez milyen esetben fordulhat elő.

A felvételi algoritmus a jelentkezőket intézményenként és szakonként sorrendbe állítja a pontszámuk alapján: a legjobb eredményű felvételizőtől kiindulva sorolja be őket, figyelembe véve a diákok preferenciáit is, vagyis hogy ki melyik képzést tette az online jelentkezési lap első, második, harmadik stb. helyére.

A legfontosabb tudnivalók a 2025-ös felsőoktatási felvételiről

Ha az első helyen szereplő szak már „betelt” olyan jelentkezőkkel, akiknek egy adott felvételizőnél magasabb volt a pontszáma, a diák már csak a második helyre sorolt szakra juthat be. Ha ott sem jár sikerrel, jön a harmadik helyen lévő képzés és így tovább. Egy szak ponthatára annak a felvételizőnek az összpontszáma lesz, aki utolsóként „befért” az adott képzésre.

Ha az adott szak költségtérítéses változatát sokan írták be első helyre, azért mert azt gondolták, hogy alacsonyabbak lesznek a ponthatárok, azonban az érettségijük jobban sikerült, mint ahogyan azt előre gondolták, akkor könnyedén előfordulhat, hogy a fizetősön magasabbak lesznek a ponthatárok.

Tavaly például a Debreceni Egyetemen 159 ponttal volt magasabb a ponthatár a gépészmérnöki önköltséges képzésen, mint az államin, de az Óbudai Egyetem mérnökinformatikus szakán is 150 pont volt az eltérés.