A jól sikerült érettségi vizsga nem csupán azon múlik, hogy mennyit tanultatok rá. Befolyásolhatja az is, hogy mennyire vagytok kipihentnek, és hogy tudtok-e megfelelően koncentrálni a dolgozatok megírására. Ha ti is tapasztaljátok magatokon a vizsgastressz kellemetlen tüneteit, adunk néhány jó tanácsot, amivel enyhíthetitek.
Tapasztaltátok már, hogy egy-egy dolgozat, felelés, nyelvvizsga, vagy csak idegen helyzet előtt rosszul vagytok, hányingeretek van, esetleg hasmenésetek is? Vagy azt, hogy úgy érzitek, szorít a mellkasotok, görcsben van a gyomrotok, nehezen vesztek levegőt és olyan szaporán ver a szívetek, hogy attól féltek, kiugrik a helyéről?
Ezekkel a tünetekkel nem vagytok egyedül és nem is ritkaság ilyesmit átélni egy-egy megterhelő időszak előtt vagy közben. Mindezek ugyanis, amiket felsoroltunk, a stressz, vizsgastressz tünetei, amit az érettségizők is tapasztalhatnak az írásbelit és szóbelit megelőző napokban.
Ez a teljesítményetekre is hatással lehet. Előfordulhat, hogy a kellemetlen fizikai tünetek miatt nem tudtok rendesen koncentrálni a vizsgára, amin értékes pontjaitok veszhetnek el.
Mutatunk néhány apró trükköt, amivel enyhíthetitek az idegességetek.
1. Légzésgyakorlatok
Szívjátok be a levegőt 5 másodpercen keresztül, tartsátok bent újabb 5 másodpercig, vagy lassan, szintén 5 másodperc alatt fújjátok ki. Ismételjétek meg ezt néhányszor, hiszen ez segít abban, hogy visszanyrjétek a kontrollt a testetek felett és az agyatok is arra fókuszál ezalatt a néhány másodperc alatt, hogy a gyakorlatot helyesen végezze. Így remélhetőleg kissé megnyugodva állhattok neki az utolsó napok ismétléseinek, hétfőtől pedig az írásbeli dolgozatok megírásának.
2. Stresszlabda
Ha a légzésgyakorlatokat hangosnak tartjátok, vagy nem érzitek komfortosnak mások előtt végezni őket, jó alternatíva lehet az is, ha egy stresszlabdát szorongattok. Rendszertelen nyomkodás helyett azonban itt is figyeljetek a rendszerességre. Néhány másodpercen keresztül szorítsatok rá a labdára, majd engedjétek el néhány másodpercig, és ezt ismételgessétek.
3. Sportoljatok, mozduljatok ki
Bár az érettségik napján nem feltétlen akartok korán kelni, az azt megelőző napokban jó ötlet lehet, ha a magolás és ismétlés mellett a szabadban is eltöltötök némi időt. Mozduljatok ki, sportoljatok valamit, hogy az agyatoknak legyen egy kis ideje megpihenni. Ráadásul, ha valami olyat csináltok, amitől boldogabbnak érzitek magatok, az a szervezetetekben dopamint és szerotonint termel; olyan hormonokat, amiktől jobban érzitek magatokat.
Ha pedig nem bánjátok, ha kicsit korábban kell felkelnetek, akár a vizsgák előtt is mozoghattok egy kicsit. Jó ötlet például ébredés után nyújtai, esetleg jógázni vagy ha szerettek, akkor kocogni is.

Amellett, hogy aktívan pihentek, nyugodtan megengedhettek magatoknak egy kis lustálkodást is az érettségi előtti napokban. Olvassatok valamit, vegyetek egy kellemes fürdőt, nézzetek egy filmet vagy néhány részt a kedvenc sorozatotokból és mindenképp aludjatok eleget. Ez talán fontosabb is, mint a magolás, hiszen kipihenten, friss aggyal jobban tudtok figyelni a feladatleírásokra és hamarabb eszetekbe jutnak a megoldások is, mint fáradtan, kimerülten.
+1 Tartsátok észben, hogy nem ezen múlik minden
Mi lesz, ha rosszul sikerül a vizsga? Mi lesz, ha megbukok? Mi lesz, ha nem vesznek fel az egyetemre?
Biztosak vagyunk benne, hogy ilyen és ehhez hasonló kérdések és aggasztó gondolatok gyötörnek titeket az érettségi előtti napokban, ezért fontosnak tartjuk megosztani veletek a választ ezekre a kérdésekre: semmi.
Akkor sem történik semmi, ha nem értek el elég pontot, ha nem vesznek fel titeket idén az egyetemre, és bizony akkor sem, ha valamelyik vizsgán nem sikerül megugranotok a ketteshez szükséges szintet. Érettségi ugyanis egy évben kétszer van; tavasszal és ősszel, ha pedig nem vagytok elégedettek valamelyik vizsgaeredményetekkel, a következő vizsgaidőszakban tehettek javító, szintemelő és pótvizsgát is.
Ugyanez vonatkozik az egyetemi felvételire. Ha most nem sikerül, majd jövőre fog. Egyetemre bármikor mehettek, mindegy, hány évesek vagytok. Úgyhogy ne aggódjatok; nincs veszve minden akkor sem, ha a vizsgák most nem úgy sikerülnek, ahogy szeretnétek.
Amit pedig még ennél is fontosabb tudni, hogy az érettségi eredménye nem befolyásolja a ti saját, személyes értéketeket. Nem lesztek sem többek, sem kevesebbek attól, hogy milyen eredményekkel zárjátok a középiskolai éveiteket.
Szóval ne aggódjatok, próbáljatok megnyugodni. Minden rendben lesz.