Milyen témakörök lesznek a középszintű matekérettségin? Hány percig lehet írni az első részt? Milyen számológépet lehet használni? Itt vannak a 2025-ös matekérettségi legfontosabb tudnivalói.
Szűk egy hónap múlva kezdődnek a tavaszi érettségik. Matekból a diákok hagyományosan a második napon (kedden) vizsgáznak, ami idén május 6-ra (keddre) esik.
A 2025-ös vizsgasorban is főleg olyan feladatokra lehet számítani, amelyek hétköznapi, gyakorlati problémákkal foglalkoznak (például a 2024-es vizsgán a szolnoki habos isler került elő a második részben), de lehetnek olyan pénzügyi számításos feladatok is, amelyek csak 2024-ben kerültek le emeltről középszintre. Jó hír viszont, hogy a feladatlap szerkezete idén is ugyanolyan lesz, mint a korábbi években.
Két rész 180 percben
Az Oktatási Hivatal tájékoztatójából kiderült, hogy matekból középszinten továbbra is két feladatlapot kapott. Az I. részben 10-12 feladatot kell megoldanotok, amire összesen 45 percetek lesz. Nem kell félnetek, hiszen az ebben a feladatsorban nagyrészt egyszerű összefüggéseket, alapfogalmakat kérnek. A 2024-es vizsgasorban a szaktanár szerint az első résznél több feladat megválaszolásához az általános iskolai tudás is elég volt.
Az időre viszont figyelnetek kell, hiszen 45 perc után a felügyelő tanár beszedi a feladatlapokat, így ezekkel a feladatokkal a későbbiekben már nem tudtok foglalkozni.
Ezután következik a második rész, ahol jóval nehezebb, összetettebb feladatokat kell 135 perc alatt megoldanotok.
Fontos, hogy a második rész két kisebb egységből áll. A II. A részben három, egyenként 9-14 pontos feladatot kell megoldanotok. A II. B részben pedig három, egyenként 17 pontos feladatot találtok, de ebből csak kettőt kell választanotok.
Jó hír viszont, hogy a második rész feladatait tetszőleges sorrendben oldhatjátok meg, akkor később bármikor visszatérhettek rá.

Számológép, körző, szögmérő
A matekérettségin olyan számológépet használhattok, ami nem alkalmas adatok tárolására, így az eszköz kiválasztásakor erre mindenképp figyeljetek. Emellett függvénytáblázat is legyen nálatok, akár többféle kiadás, de arra figyeljetek, hogy ne legyen benne semmilyen papírlap vagy éppenséggel könyvjelző, mert a vizsgaszabályzat ezeket tiltja.
Ezen kívül a matekérettségire feltétlen vigyetek magatokkal körzőt, vonalzót és szögmérőt, mert a geometriai példáknál szükség lehet rájuk.
Ilyen témakörök kerülhetnek elő
Az Oktatási Hivatal tájékoztatása alapján az érettségin az alábbi arányokban fordulhatnak elő az egyes témakörök:
- Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20%
- Számelmélet, algebra 25%
- Függvények, az analízis elemei 15%
- Geometria, koordinátageometria, trigonometria 25%
- Valószínűség-számítás, statisztika 15%
Mindegyik témakörből lehet nehezebbet és könnyebbet is kérdezni, attól függően, hogy az érettségi első vagy éppenséggel második részében szerepelnek. Ha szeretnétek gyakorolni, akkor töltsétek ki a korábbi évek feladatait, matektesztjeinket, vagy a Studium Generale próbaérettségijét.
Koordináta-geometria, statisztika, pénzügy
Bár a 2024-es feladatsorban nem volt pénzügyi számításos feladat, de a 2025-ös vizsgasorban előkerülhet hosszabb, sok alkérdéses feladatként a megtakarítás, hitelfelvétel, befektetés, kockázati tényezők témakör. Ha ebben a témakörben úgy érzitek rátok fér a gyakorlás, akkor használjátok az érettségi feladat keresőt.
Mivel a valószínűség-számítás és a statisztika biztosan szerepel a feladatsorban, ezért érdemes még egyszer átnéznetek ezt a témakört, hiszen már az átlag, szórás, eloszlás mellett például a kvartilesekkel is tisztában kell lennetek, de a geometriai valószínűség, a 10-es alapú számrendszer átváltása egy másikra vagy éppenséggel az események összege, szorzata, várható értéke is előkerülhet.
Ugyan a megváltozott NAT miatt koordináta-geometriából kevesebbet kell tudnotok, de ez nem azt jelenti, hogy nem lehet benne akár hosszabb, bonyolultabb példaként a vizsgasorban. Tavaly például a második részben kellett egy ilyen feladatot megoldaniuk az érettségizőknek, ami sokakat meglepett.
Hány százaléktól jár az ötös?
Azt jó, ha tudjátok, hogy a matekérettségin középszinten 100 pontot tudtok szerezni az írásbelin, amiből az első 30, míg a második rész 70 pontot ér. Az érdemjegyek pedig a következőképpen alakulnak:
- 80-100% - jeles (5)
- 60-79% - jó (4)
- 40-59% - közepes (3)
- 25-39% - elégséges (2)
- 0-24% - elégtelen (1)
Kinek kell szóbeliznie?
Akkor se essetek kétségbe, ha a matekérettségitek rosszul sikerül, és nem éritek el a 25 százalékot, de jobbat írtatok, mint 12 százalék. Ebben az esetben ugyanis szóbeliznetek matekból: egy egyszerű tételt kell bizonyítanotok, majd utána három, számolásos példát kell megoldanotok.
Jó hír, hogy a szóbelin is használhattok számológépet, körzőt, vonalzót és függvénytáblázatot.