A ChatGPT jósolt – ezek a témák lehetnek a középszintű magyarérettségin Érettségi-felvételi
Rodler Lili

A ChatGPT jósolt – ezek a témák lehetnek a középszintű magyarérettségin

Jókai Mór életműve és Petőfi tájköltészete is előkerülhet a mesterséges intelligencia szerint.

Március közepe az érettségire való felkészülés véghajráját kezdi kijelölni. Ez abban is meglátszik, hogy egyre többen használják az MI-t, hogy egyes érettségi témakörök kidolgozásában segítsenek nekik. Adjon tippeket a magyar érettségihez, illetve foglalja össze az egyes történelmi korszakok lényeges eseményeit.

Nem szabad elfelejteni azonban, hogy az érettségire való felkészülésnél a ChatGPT segítsége nem elegendő az ötöshöz, de használható összefoglalásokat tud készíteni.

 

Jókai Mór, Kosztolányi Dezső, Ady Endre és Petőfi Sándor egy iskolaudvaron

A ChatGPT sok mindenre képes, így feltettük neki a kérdést, hogy szerinte milyen témakörökön lehet a hangsúly az idei középszintű magyarérettségin. :

  • Mivel Jókai Mór emlékév van, idén Jókai munkássága kiemelt szerepet kaphat az érettségin. Mind a szóbelin, mind az írásbelin hangsúlyos lehet. Előkerülhetnek a szerző novellái, hiszen rövidségük és formájuk miatt jól elemezhetőek.
  • Ady Endre és Kosztolányi Dezső élete és munkássága is húzóanyag lehet, mivel a XX. századi líra mindig kedvelt érettségi anyag.
  • Bár 2023-ban volt a Petőfi-bicentenárium, a hatása még mindig érezhető. Illetve Petőfi tájköltészetével remekül be lehet mutatni a romantika jellemzőit és az egyéni hangvételt.
  • A szövegértés kapcsán szerinte olyan publicisztika vagy érvelő szöveg jöhet elő, ami a digitális világ hatásaival foglalkozik vagy a környezetvédelemmel.
  • Érvelő esszé esetében az MI szerint felmerülhet a történelmi regények aktualitása. Például van-e még szerepe ezeknek a múlt feldolgozásában.

Hangsúlyoznunk kell, hogy az érettségivel kapcsolatban nem elég, ha a mesterséges intelligencia által generált lehetséges húzótémákra tanultok.

A legfontosabb tudnivalók a 2025-es érettségiről

Az írásbeli érettségik május 5-én kezdődnek a magyarral.

 

Vége a matekérettséginek, érkezünk a nem hivatalos megoldásokkal - kövessétek velünk ma is percről percre az Eduline-on Érettségi-felvételi Kurucz Tünde, Székács Linda

Vége a matekérettséginek, érkezünk a nem hivatalos megoldásokkal - kövessétek velünk ma is percről percre az Eduline-on

Kedden több mint 81 ezren írásbeliznek matekból közép- vagy emelt szinten. Az Eduline-on ma is mindent megtaláltok a feladatokról, a témakörökről, a vizsga után pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal! A matematika érettségi nap szakmai támogatását köszönjük az Óbudai Egyetemnek, a feladatsor megoldását pedig a Corvinus érettségi előkészítő szervezetének, a Studium Generale-nak.