A szeptemberben induló képzésekre szintén az E-felvételi rendszerében lehet jelentkezni.
Február 15-én éjfélkor nemcsak az alapszintű felsőoktatási képzésekre jár le a jelentkezési határidő, hanem azoknak is, akik folytatnák a tanulmányaikat és mesterképzésben szeretnének részt venni.
Mesterképzésre azok jelentkezhetnek, akik legalább egy alapképzésben szerzett - vagy a 2006 előtti képzési rendszer szerinti legalább főiskolai szintű – oklevéllel rendelkeznek, vagy ezekkel egyenértékű külföldön szerzett oklevelet tudnak felmutatni - olvasható a Felsőoktatási felvételi tájékoztatóban.
Azt ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy a jelentkezéshez az esetek többségében nem elegendő az alapszakos végzettséget bizonyító oklevél bemutatása. Kérhetnek még
- oklevélmellékletet, leckekönyvet vagy
- oklevélátlag-igazolást.
A bemeneti követelmények szakonként és intézményenként változhatnak. Ami biztos az az, hogy a korábbi teljesítményeket minden esetben egy 100 pontos rendszerben értékelik.
Ezeket a rangsorolási és pontszámítási módokat használják a legtöbb intézményben:
- oklevél minősítése
- oklevél átlaga
- záróvizsga eredménye
- felsőoktatásban megszerzett féléves (tanulmányi) eredmények átlaga
- felvételi vizsga
- szakmai alkalmassági vizsga, motivációs beszélgetés
- felvételi portfólió
Mielőtt jelentkeznétek, érdemes megnézni, hogy a választott szakon mely alapképzésben szerzett ismereteiteket tudják elfogadni.
Az előzményként elfogadott alapképzési szakok lehetnek:
- teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehetők,
- vagy nem teljes kreditérték beszámításával figyelembe vehetőek.
Az előtanulmányok elfogadásáról minden esetben az intézmény dönt. Ezt hívják kreditelismertetésnek is.
Ha olyan szakon szereztetek oklevelet, amely a választott mesterképzéseteken teljes kreditérték beszámításával elfogadható, akkor külön vizsgálat nélkül, az okleveletek alapján és az intézmény által pluszban kért dokumentumok benyújtásával már jelentkezhettek is az E-felvételi rendszerében.
Ha viszont olyan oklevéllel rendelkeztek, amely nem teljes kreditértékkel számítható be, akkor az intézmény a már korábban említett kreditelismertetési eljárásban vizsgálja meg, hogy a korábban szerzett kreditjeitekből mennyi számolható el, mint szakterületi kredit.
Ebben az utóbbi esetben viszont rendelkeznetek kell legalább annyi beszámítható szakterületi kredittel, amennyi a felvételhez szükséges minimális kredithatár. Ezt minden intézmény magénak határozza meg külön. Ha a kreditelismertetési eljárásban eléritek a minimum határt, akkor bejuthattok a választott mesterképzésetekre, egy minimális feltétel mellett.
A fennmaradó kreditszámot az első két szemeszter alatt a képzés mellett párhuzamosan meg kell szerezni.
Fontos, ha szükséges a választott mesterképzésetekhez kreditelismertetési eljáráson részt venni, azt magatoknak kell intézzétek a választott intézménynél. Erről bővebb információt a képzések honlapján találtok.
Azzal is számoljatok, hogy egyes intézmények az eljárásért díjat is felszámolhatnak. Illetve, ami könnyebbség, hogy a kreditelismerési határozatot nem kell feltöltenetek az E-felvételi felületére.