Ezeken az egyetemi képzéseken húzták a legalacsonyabb ponthatárokat a 2023-as felvételin Érettségi-felvételi
Székács Linda

Ezeken az egyetemi képzéseken húzták a legalacsonyabb ponthatárokat a 2023-as felvételin

Gazdálkodási és menedzsment szak 110 pontért? Nem lehetetlen. Mutatjuk, melyik egyetemeken és milyen képzéseken voltak a legalacsonyabbak a ponthatárok a tavalyi felvételin.

Míg a Budapesti Műszaki és Gazdálkodástudományi Egyetem önköltséges gazdálkodási és menedzsment képzésére 380, az ELTE-re 419, a Corvinus magyar nyelvű képzésére pedig 418 pont kellett a bekerüléshez, mindössze 110 pontra volt szükségük a 2023-as felvételin azoknak a felvételizőknek, akik az Edutus Egyetem levelező, önköltséges gazdálkodási és menedzsment képzésére jelentkeztek.

Volt azonban még ennél is alacsonyabb ponthatár a tavalyi felvételiben: a Wesley János Lelkészképző Főiskola állami ösztöndíjas, levelező környezettan képzésére csupán 108 pont kellett. Ennyit pedig akkor is össze lehet szedni, ha a jelentkező csak ketteseket szerzett a középiskolai tanulmányai alatt és az érettségin.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es felsőoktatási felvételiről

Hogyan lehetséges?

A rekordalacsony pontszám úgy jöhetett össze, hogy a megváltozott felvételi rendszer már 2023-ban is érvényes szabályai szerint megszűnt a központilag meghatározott minimumponthatár. Ez alapképzésen és osztatlan képzésen 280, felsőoktatási szakképzésen 240 és mesterképzésen 50 pont volt.

Az új szabályok szerint a minimumponthatárokról az egyetemek dönthetnek. Vannak, amik eltörölték ezt a feltételt, ezért tehát bizonyos szakokra akár 100-150 ponttal is be lehet kerülni, máshol - például a Budapesti Műszaki Egyetemen és a Corvinuson is - magasabb minimumponthatárokat húztak, és egyes képzésekre lehetetlen 370-400 pont alatt bekerülni.

 

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.