Hátrányba kerülhet a felvételizők egy része, mert elfelejtették rögzíteni, hogy a "biológia-egészségtan" tantárgyat is elfogadják a Semmelweis Egyetemen Érettségi-felvételi
Kurucz Tünde

Hátrányba kerülhet a felvételizők egy része, mert elfelejtették rögzíteni, hogy a "biológia-egészségtan" tantárgyat is elfogadják a Semmelweis Egyetemen

Akár hátrányba is kerülhetnek a pontok számításánál azok a Semmelweis Egyetemre felvételiző diákok, akiknek a középiskolai bizonyítványában biológia-egészségtan tantárgy szerepel. Az egyetem szerint a tanulmányi pontok feldolgozásába, rögzítésébe nincsen beleszólásuk, hiszen ezt a feladatot az Oktatási Hivatal végzi.

"A biológia-egészségtan tantárgyat a középiskolai eredményeknél nem fogadja el a Semmelweis Egyetem, csak a biológiát" – mondta az Eduline-nak egy elkeseredett édesanya, akit az anonimitása miatt Rékának hívunk.

Réka fia néhány évvel ezelőtt érettségizett, de csak az idei felvételi eljárásban jelentkezett a Semmelweis Egyetemre. A tanulmányi pontokhoz a gimnáziumi bizonyítványból ötödik tantárgyként választható tantárgyak közül a biológiát választotta az E-felvételi rendszerében. Emelt szintű érettségit is tett május-júniusban biológiából, és részt vett a szóbeli elbeszélgetésen is, ami mind nagyon jól sikerült neki.

Intézményi pontok számítása 2024

Mikor mindezeken túl volt, kapott egy felszólítást hiánypótlásra a Felvi-től, hogy mivel a bizonyítványában még „biológia-egészségtan” néven szerepel a tantárgy, a „biológia” tantárgyat nem kérheti a tanulmányi pontok számításához.

Ennek egyrészt az az oka, hogy az idei évben sok tekintetben változik a felvételi, az egyetemek, főiskolák nagyobb szabadságot kapnak, így maguk dönthetik el, hogy milyen tárgyat fogadnak el például ötödik tárgynak.

Emellett pedig érdemes megjegyezni, hogy a 2012-es nemzeti alaptantervben a tárgyat biológia-egészségtannak hívták, míg a 2020-as NAT szerint már csak biológiának. A két tanterv egy-két apróságot eltekintve megegyezik egymással. Ha a diák már az új NAT szerint tanulta középiskolába a tárgyat, akkor a bizonyítványában a biológia, ha pedig néhány éve fejezte be a gimnáziumot, akkor biológia-egészségtan tárgy szerepel.

Adminisztratív hiba történt

Réka és fia miután szembesült a problémával, felhívta a Semmelweis Egyetemet, ahol azt a tájékoztatást kapták, hogy adminisztratív hiba történt. Az egyetem elfelejtette időben elküldeni az Oktatási Hivatalnak, hogy a felvételin a biológia-egészségtant is elfogadják a biológia mellett ötödik tárgyként.

A Semmelweis Egyetem azt javasolta, hogy menjünk vissza a gimnáziumba, ahol húzzák át tollal az egészségtan szót a bizonyítványban, pecsételjék le a dokumentumot, és írják oda, hogy ezt ők javították.

- magyarázta Réka, aki ezután megkereste fia problémájával az Oktatási Hivatalt is. Az OH-nál telefonban megerősítették, hogy valóban adminisztrációs hiba történt, a Semmelweis Egyetem pedig még a hiánypótlási időszakban sem vette fel a biológia-egészségtant a beszámítható tantárgyak listájára. Azonban hozzátették neki, hogy ezt a többi orvosi egyetem megtette.

Az édesanya ezután rákérdezett, hogy a Semmelweis által javasolt megoldást elfogadják-e a felvételin, de erre állítása szerint nem kapott egyértelmű választ. Az OH-nál azt tanácsolták neki, hogy menjenek be a fia középiskolájába, kérjenek a bizonyítványról egy másodlatot, azon húzassák le az egészségtan szót. Ez a megoldás pedig azért vet fel kérdéseket, hiszen a másodlat egy olyan okirat, amely teljes egészében megegyezik az eredetivel. Mivel ez ebben az esetben nem áll fent, ezért Réka megkérdezte, hogy ezt a változatot biztosan el fogják-e fogadni a felvételin, amelyre csak egy „nem tudom, erre korábban még nem volt precedens” volt a válasz.

Réka emiatt az oktatási jogok biztosának hivatalát is felhívta, ahol azt mondták neki, hogy jogilag egyik megoldási javaslat sem helyes, így nem jelölhetik meg a biológia-egészségtant mint ötödik tárgyat, vagy pedig indítsanak polgári pert a Semmelweis Egyetem ellen.

Felmerülhet a kérdés, hogy Rékáék miért ragaszkodnak ennyire a biológia-egészségtanhoz. A válasz egyszerű: ebben az esetben lennének a fia középiskolai eredményeiből számolt pontjai a legmagasabbak.

A legfontosabb tudnivalók a 2024-es érettségi osztályozásáról és a felsőoktatási felvételiről

A tanulmányi pontokat az Oktatási Hivatal rögzíti

Az esettel kapcsolatban megkerestük a Semmelweis Egyetemet is, ahol kérdéseinkre az alábbi választ kaptuk:

"A törvényi szabályozás értelmében a tárgyévi felvételi eljárás előtt két évvel kell meghatározni a tanulmányi pontok szempontjából ötödik tantárgyként figyelembe vehető tantárgyak körét, melyek két éve nyilvánosak minden felvételiző számára. A Semmelweis Egyetemen ezek a tantárgyak (karonként eltérően) a biológia, a fizika, a kémia, a természettudomány és az informatika (digitális kultúra). Utóbbi pl. a Digitális Fogászati Tervezés alapképzési szakhoz. A tanulmányi pontok feldolgozását, rögzítését az Oktatási Hivatal végzi, abba nincs beleszólásunk, ráhatásunk."

A levélben kitértek arra is, hogy „Semmelweis Egyetem kutatóegyetemként kiemelten fontosnak tekinti, hogy a felvételt nyert hallgatóik a természettudományok (biológia, kémia, fizika) területén a legmagasabb szintű felkészültséggel érkezzenek az egyetemre, ehhez pedig az alapot az (emelt szintű) érettségire felkészítő klasszikus – biológia, fizika, kémia – tantárgyak adják.”

„Ugyanakkor a felvételizőknek lehetőségük van a megadott tantárgyi körből másikat választani, és annak eredményét beszámíttatni. Ezen túl, abban az esetben, ha a bizonyítványt kiállító középiskola helyi tantervében a ’Biológia’ tantárgy szerepel, és a bizonyítványban előnyomtatott ’Biológia-egészségtan’ tantárgy nevet az intézmény nem korrigálta, javasoljuk felkeresni a középiskolát és javítást kérni a dokumentumban.”

-  fejtette ki a Semmelweis Egyetem.

A problémával megkerestük az Oktatási Hivatalt is, de kérdéseinkre cikkünk megjelenéséig nem kaptunk választ.

Frissítés 07.01.

Közösségi oldalunkon jelezték, hogy frissítették a felvételi rendszerét, és már elfogadják a biológia-egészségtant is a középiskolai eredményeknél a Semmelweis Egyetemen.

 

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on Közoktatás Székács Linda

Megjöttek a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint - kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.