Május 3-án 8 órakor a nemzetiségi nyelv és irodalommal kezdetét veszi a 2024-es tavaszi érettségi. A mostani lesz az első, amikor a diákok az új 2020-as Nat szerint vizsgáznak.
Május 3. és július 3. között 1161 helyszínen várhatóan több mint 112 700-an érettségiznek. A vizsgákat a középiskolák és a kormányhivatalok szervezik, és a lebonyolításukban 3150 érettségi vizsgabizottság működik közre - derül ki az Oktatási Hivatal statisztikáiból.
Az írásbelik május 3. és 27. között lesznek. A korábbi évekhez hasonlóan a diákok elsőnek nemzetiségi nyelv és irodalomból érettségiznek május 3-án 8 órától. A vizsgák hétfőn, május 6-án a magyar nyelv és irodalommal folytatódnak, amelyből középszinten 73 472, emelt szinten pedig 2066 tanuló ad számot tudásáról. A magyarérettségi idén más lesz, hiszen többek között a diákoknak a gyakorlati szövegalkotás helyett egy irodalmi feladatlapot is meg kell oldaniuk, ebben akár memoriterek is szerepelhetnek.
A következő napon, kedden matematikából középszinten 69 047-en, emelt szinten 6616-an érettségiznek. A matekérettségi a korábbi évekhez képest sokkal gyakorlatiasabb lesz, és középszintről sok téma például a logaritmikus egyenletek is kikerültek.
Május 8-án történelemből középszinten 68 802, emelt szinten 7679 diák vizsgázik. A töriérettségi is változik, nagyrészt a tematikájában, a feladatlap szerkezetében és feladattípusaiban ugyanaz marad.
Ezután az idegen nyelvi vizsgák következnek: május 9-én angol nyelvből középszinten 34 491-en, emelt szinten 20 821-en; május 10-én német nyelvből középszinten 7772-en, emelt szinten 2332-en érettségiznek. Az hogy, ennyien vizsgáznak angolból emelt szinten nem véletlen, hiszen 60 százalék felett komplex középfokú nyelvvizsgának számít.
Az emelt szintű szóbeliket június 5. és 12., míg a középszintűeket június 17. és július 3. között tartják.
A mostani vizsgaidőszakban összesen több mint 49 000 végzős középiskolás érettségizik. Rendes érettségi vizsgából lesz a legtöbb: a végzős tanulók 217 569 ilyen vizsgát tesznek majd (az összes megmérettetés 61%-a). A már érettségi bizonyítvánnyal rendelkezők közel 2887 ismétlő vagy kiegészítő vizsgára jelentkeztek (a vizsgák több mint 0,8%-a).
Érettségizzetek velünk! |
Mint minden évben, az Eduline-on idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről. A vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk téjékozódhattok elsőként. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként pedig arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2024-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |
Az előrehozott vizsgák száma 117 522 (a vizsgák közel 33%-a). Ennek egy jelentős részét a mintegy 24 500 fő technikumi képzésben tanuló teszi majd, akik a szakképzés rendszerében korábban elindított szerkezeti reformok miatt 2025 májusában fejezik be középiskolai tanulmányaikat, és ekkor fognak érettségi bizonyítványt kapni. A szintemelő vizsgák száma 12 391 (a vizsgák több mint 3%-a), míg a pótló és a javító vizsgáké együttesen 2212.
Hogy nehezebb vagy könnyebb lehet az új magyarérettségi, azzal részletesen az alábbi cikkünkben foglalkoztunk: