Délután 2 órától középszinten 120 perc, emelt szinten 240 perc áll a földrajzból érettségizők rendelkezésére, hogy számot adjanak természet-, társadalom- és gazdaságföldrajzi ismereteikről. Mutatjuk, hogyan épül föl a földrajzérettségi, és mire lesz szükség a sikeres vizsgához.
Miből áll a vizsga?
Középszinten 20 perc áll rendelkezésre a térképi ismereteket és térképhasználati képességeket felmérő feladatlap kitöltésére, majd további 100 perc tölthető el a 2. feladatlappal, amely az általános földrajzi ismeretek és képességek bizonyítását várja el a vizsgázóktól. A feladatsor megoldásával összesen 100 pont szerezhető.
- A vizsga közel felét a földrajzi-környezeti ismeretanyag teszi ki, ez a modul rövid, kifejtős választ igénylő feladatokból épül fel.
- A vizsgalap 15%-a topográfiai ismereteket mér fel a követelményekben meghatározott névanyagra építve.
- A feladatok 40%-a gyakorlati jellegű: számíthattok grafikon- és ábraelemzésre, számításos feladatokra, ábrázolásra, térképi mérésre, képfelismerésre és forráselemzésre.
Emelt szinten összesen 100 pont szerezhető 240 perc alatt, de a teszten összesen 200 pont érhető el. A vizsga összpontszámának megállapításához az írásbelin elért pontszámot elosztják kettővel – tört eredmény esetén pedig felfelé kerekítenek. A feladatsor témái pedig az alábbiak szerint oszlanak meg:
- A feladatok felében a földrajzi-környezeti ismeretanyagról kell számot adni, zárt végű, illetve rövidebb vagy hosszabb, kifejtős választ igénylő kérdések, esszéírás, rajzolás is előfordulhatnak a vizsgalapnak ezen a szakaszán.
- 20%-ban a topográfiai névanyagról és a hozzá kötődő ismeretekről kell beszámolni, a földrajzi fogalmak felismerése és megnevezése mellett a földrajzi tartalmak (tudásanyag) hozzárendelése is elvárás, de a földrajzi-környezeti ismeretek alkalmazására is szükség lesz a feladatok megoldásához.
- Az emelt szintű fölrajz érettségi írásbeli feladatsorának 30%-át teszik ki a földrajz munkafüzetekből ismerős, gyakorlati jellegű feladatok, mint például a grafikon- és ábraelemzés, számítás, térképi mérés, ábrázolás, forráselemzés, képfelismerés, forrásértelmezés, prognóziskészítés vagy a problémamegoldás.
Szükséges segédeszközök
Középszinten a topográfiai feladatsor megoldásához semmilyen segédeszköz nem használható. A 2. feladatlaphoz, illetve az emelt szintű írásbeli érettségi megoldásához számológépet, körzőt, vonalzót lehet használni – ezeket nektek kell vinni. A vizsgáztató biztosítja a középiskolai földrajzi atlaszt, amely azonban csak középszinten, a 2. feladatsor megoldásához használható.
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2023-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |
Az elmúlt napok érettségi feladatlapjait és megoldásait itt találjátok: