Szaktanár a töriérettségiről: Logikusan gondolkodva négyesre is meg lehetett csinálni Érettségi-felvételi
Kacskovics Mihály Béla

Szaktanár a töriérettségiről: Logikusan gondolkodva négyesre is meg lehetett csinálni

Voltak feladatok, amiket akár kizárásos alapon is meg lehetett oldani.

Kézenfekvőbb volt a diákoknak az idei történelemérettségi középszintű tesztje, mint tavaly – értékelte a vizsgát az Eduline kérdésére Edényi László, a Zrínyi Miklós Gimnázium igazgatója és történelemtanára. Edényi szerint a diákok örültek az esszétémáknak, hiszen olyanokat kaptak, amiket a legtöbb pedagógus jellemzően sokat gyakoroltat, alaposan megtanít a diákjainak.

Az esszétémák sorából nehézségben egyedül a rendszerváltozást érintő lóghatott ki, azt viszont – emelte ki a töritanár – ki lehetett kerülni, ha a vizsgázó Széchenyit választotta. Az Eduline-nak megszólaló diákok nagy része pedig így is tett.

A rövid feladatok szerinte szintén egyértelműek voltak. „Ha valaki valamit nem tudott, akkor azt kizárásos alapon meg tudta csinálni, hiszen több feladatban is voltak olyan leírások, amik nem lehettek érvényesek az adott fogalomra, jelenségre. A logikus gondolkodás és a szövegértés volt nagyon fontos” – mondta Edényi.

Akadt azonban Edényi szerint olyan példa is, ahol elengedhetetlen volt, hogy a diákok ne ismerjék az adott témához kapcsolódó szakkifejezéseket. Ilyen volt a rövidebb kérdések között a Hunyadi Mátyást érintő feladatsor, ahol a diákoknak, ha pontot akartak szerezni, tudniuk kellett a rendkívüli hadiadó fogalmát, amivel Mátyás a korábban még Károly Róbert által bevezetett kapuadót alakította át úgy, hogy nem csupán minden portának, hanem minden családnak meg kellett fizetnie azt.

Okozhatott a diákoknak apróbb fennakadást a felvilágosodást érintő feladat is, viszont Edényi szerint kizárásos alapon azt is viszonylag könnyen meg lehetett oldani.

„Nem lesz mindenkinek tökéletes” – szummázott Edényi – „de hármasra, vagy négyesre, ha logikusan gondolkodik valaki, meg lehetett csinálni”.

Az első infókat a középszintű töriérettségi tesztfeladatairól itt, az esszékérdésekről itt találjátok. Kérdeztünk szaktanárt is, az ő véleményét a tesztfeladatokról itt, az esszékérdésekről pedig itt tudjátok elolvasni. A nem hivatalos megoldásokat pedig itt tettük közzé.

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2023-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.