"Azoknak okozhatott problémát az érettségi, akiknek nem megy jól a függvény témakör" Érettségi-felvételi
Tornyos Kata

"Azoknak okozhatott problémát az érettségi, akiknek nem megy jól a függvény témakör"

Véget ért a középszintű matekérettségi, amely a tavalyi feladatsornál nehezebb volt, de összeségében nem lehetetlen - mondta az Eduline-nak Tönköly Dorina, a Studium Generale matematika szekció vezetője.

Az első infókat matematika érettségi első részéről itt, a szaktanári véleményt pedig itt találjátok. A második rész A és B feladatairól is írtunk, ezekről a javítótanárunk véleményét ide kattintva és itt olvashatjátok. Feltöltöttük a nem hivatalos megoldásokat is, itt találjátok őket.

"Tavalyhoz képest nehezebb volt az érettségi, de annak biztosan örültek a diákok, hogy nem volt trigonometria" - mondta a szaktanár, aki hozzátette, hogy az első feladatrészben volt pár becsapósabb feladat – erről itt írtunk részletesen – de az még egészen elfogadható volt, illetve a második feladatlap A része is barátira sikerült.

A B rész viszont okozhatott fejtörést:

"Lehet néhányan bajban voltak, hogy a 17-es vagy a 18-as feladatot hagyják-e ki. Első ránézésre azt gondoltuk, hogy az utolsó feladat könnyű, egy egyszerű szövegértés, de részletesebben megnézve a feladatot, a C résztől kezdve nehezebbé vált: a kombinatorika elijeszthette a diákokat."

A Studium Generale munkatársa mégis azt mondja, hogy a 17-es trigonometria feladat okozhatta a legtöbb problémát, mert ehhez térlátásra is szükség volt.

Az idő sem jelenthetett problémát

Ha alapszinten tisztában voltak a diákok a fogalmakkal, akkor nem kellett sokat nyitogatni a függvénytáblát a második feladatlapnál, így a 135 percnek elégnek kellett lennie. Alapvetően kevés elméleti tudásra volt szükség, elég gyakorlatias lett a feladatsor. Viszont a pedagógus szerint az első résznél már nagyobb szükség volt a segédeszközre, ezért ott lehet, hogy néhány érettségiző nem végzett 45 perc alatt.

A kettest könnyen össze lehetett ollózni

"Nagyon jó volt, hogy sok részfeladatból állt még a második feladatlap is, mert így sok pontot össze lehetett szedni minden feladatnál, főleg a 16-os statisztikáról szólóval gyűjthettek rengeteg. Emiatt nem hiszem, hogy sok olyan diák lenne, aki nulla pontot kapna valamelyik feladatra." - mondta a matematika szekció vezetője.

Miből állt az érettségi?

A középszintű matekérettségi két feladatlapból áll. Az elsőben 12 feladat szerepelt, ezek megoldására 45 percet kaptak a diákok, maximum 30 pontot szerezhettek a jó válaszokkal.

 

Több pontot ér a matekérettségi második, hosszabb, összetett feladatokból álló része, azzal maximum 70 pontot gyűjthettek a vizsgázók.

 

Ez a feladatsor további két részből áll, de a feladatok megoldásának sorrendje itt már tetszőleges. A II/A rész három, egyenként 11-13 pontos feladatot tartalmaz, ezek több részkérdésből állnak. A II/B rész három, egyenként 17 pontos feladatot tartalmaz, amelyből kettőt kell választani, a javítók csak ezeket értékelik.

 

A középszintű érettségi nem hivatalos megoldásait itt tudjátok megnézni:

 

A matekérettségiről szóló, folyamatosan frissülő tudósításunkat itt találjátok:


Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkatitt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2023-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.