Petőfi Csokonai című versét Tóth Árpádéval kell összevetnie annak, aki nem a Lázár Ervin novellát választja.
Az első infókat a szövegértés feladatrészről itt, a rövid szövegalkotási feladatról pedig itt olvashatjátok. Az Eduline szaktanárt is megkérdezett a feladatokról, véleményét a szövegértésről és a rövid szövegalkotásról ide kattintva éritek el. A műelemzés feladatrészről az első infókat itt, a szaktanári véleményt pedig itt olvashatjátok.
A magyarból középszinten érettségizők vagy Lázár Ervin: A kovács című novelláját elemezhetik, vagy Petőfi Sándor: Csokonai és Tóth Árpád: Invokáció Csokonai Vitéz Mihályhoz című versét kell összehasonlítaniuk.
Akármelyiket is választják a középszinten érettségizők, egy biztos: fogalmazásuknak 400-800 szavasnak kell lennie.
Arra, hogy Petőfi benne lesz a középszintű magyarérettségiben, számítani lehetett: Petőfi emlékév van, a költő pont 200 éve született.
Petőfi gyakori visszatérője a magyarérettségiknek: 2022-ben például az emelt szintű vizsga szóbeli tételei között került elő a költő munkássága.
A középszintű magyar érettségi első feladatsorának második részében a diákok két szövegalkotási feladatból választhatnak: vagy egy megadott témáról írnak érvelést, vagy egy megadott műfajban és megadott témáról kell hétköznapi műfajú szöveget (például panaszlevelet, hozzászólást, felszólalást, kérvényt) írniuk. A szövegnek 120-200 szóból kell állnia, és maximum tíz pontot lehet szerezni.
A diákoknak a magyar érettségi szövegértési feladatai között egy borokról szóló szöveget kellett értelmezniük, utána pedig vagy biciklizős kampányról kellett írniuk, vagy egy ajánlólevelet kellett összerakniuk.
A középszinten érettségizőknek tavaly Szabó Magda egyik novelláját, vagy Janus Pannonius egy versét kellett elemezniük.
Közvetítésünket a hétfői érettségiről ide kattintva tudod követni: