Minden, amit érdemes tudnotok a kevesebb mint egy hónap múlva kezdődő középszintű történelem írásbeliről Érettségi-felvételi
Székács Linda

Minden, amit érdemes tudnotok a kevesebb mint egy hónap múlva kezdődő középszintű történelem írásbeliről

Pontosan négy hét múlva kezdődnek az idei történelem írásbeli vizsgák. Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat, hogy biztosan felkészültek legyetek a nagy napra.

Miből áll a vizsga?

A középszintű történelem érettségi összesen két részből áll. A feladatlap első részében összesen 12 feladatot kell megoldanotok, amik között lehet komplex forráselemzés, információkeresés képek vagy szövegek segítségével, fogalmak gyűjtése a megadott forrásokból, vagy akár térkép, évszámok és ok-okozati összefüggések felismerése.Ha ezzel megvagytok, négy megadott témakörből kell kidolgoznotok kettőt egy részletes szövegalkotási feladatban, egy egyetemes történelemre épülő rövid, és egy magyar történelemre épülő hosszú esszét.

Mennyi időtök lesz?

A teljes írásbeli feladatsor megoldására összesen 180 peret kaptok. Mivel azonban a rövid feladatokat tartalmazó vizsgarészt nem veszik el, így nektek kell beosztanotok, hány percig foglalkoztok az esszékkel, és mennyi időt töltötök a feladatok megoldásával.

Hány pontot lehet szerezni?

A középszintű történelem írásbeli vizsgáján összesen 100 pontot szerezhettek. 50 pontot érnek az esszék, és maximum ugyanennyi pont járhat az egyszerű, rövid választ igénylő feladatok megoldásáért is.

Használhattok segédeszközöket?

Az írásbeli érettségi során használhattok középiskolai atlaszt, ezeket viszont középszinten magatoknak kell biztosítani, így ne felejtsétek el a vizsga napján az íróeszközök és az uzsonna mellé azt is bedobni a táskátokba. Az iskolának továbbá tantermenként három darab helyesírási szótárt kell biztosítania, így ha biztosra akartok menni és az összes feladat befejezését követően még mindig van egy kis időtök, egy-két bizonytalan szó vagy kifejezés esetében akár a helyesírásotokat is ellenőrizhetitek.

Mi a helyzet a szóbelivel?

A történelem írásbeli vizsgák idén május 10-én lesznek, a szóbelik viszont csak június 19-30. között zajlanak majd, ezért az írásbelit követően körülbelül öt hetetek lesz arra, hogy felkészüljetek a szóbelikre. Összesen 20-22 tételből kell felkészülnötök, amit korábban a középszintű vizsgázók számára az intézmények már közzétettek. Ezekből a vizsgán mindössze egyet kell húznotok, amit az előttetek vizsgázó diáktársatok felelete alatt kidolgozhattok, majd a vázlatot akár magatokkal is vihetitek és használhatjátok a körülbelül 15 perces rövid számonkérés alatt. Ezzel a felelettel összesen 50 pontot szerezhettek, ami a komplex vizsgátok egyharmada, tehát mindenképp érdemes lelkiismeretesen felkészülnötök a szóbeli feleletekre is.