Minden, amit tudnotok kell a közelgő középszintű matematika érettségiről Érettségi-felvételi
Székács Linda

Minden, amit tudnotok kell a közelgő középszintű matematika érettségiről

A magyar nyelv és irodalom után matekból, a vizsgázók nagy mumusából is összegyűjtöttük nektek a legfontosabb tudnivalókat a közelgő érettségiről.

Miből áll a vizsga?

A középszintű matematika érettségi összesen két részből áll. Az első részben 10-12 darab olyan feladatot kell megoldanotok, amelyek az alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések ismeretét hivatottak ellenőrizni. Az Oktatási Hivatal leírása alapján ebben a feladatlapban előfordulhat néhány igaz-hamis állítást tartalmazó vagy egyszerű feleletválasztós feladat is, de a feladatok többsége nyílt végű. Ha ezzel készen vagytok, ezt a feladatlapot elveszik tőletek és megkapjátok az A) és B) részekből álló második feladatlapot. Az A) részben három darab feladatot kell megoldanotok, míg a B) részben a felsorolt három feladat közül nektek csak kettőt kell kiválasztanotok és a tudásotoknak megfelelően megoldanotok. Ezek általában több kérdésből állnak és több témakört is felölelnek. A témakörök lehetnek halmazok, logika, kombinatorika, gráfok, számelmélet, algebra, függvények, analízis, geometria, koordinátageometria, trigonometria, valószínűség-számítás, statisztika és gondolkodási módszerek.

Mennyi időtök lesz?

A teljes feladatsor megoldására középszinten 180 percet kaptok. 45 percet az I. feladatrészre, 135 percet pedig a II. feladatlapra.

Hány pontot lehet szerezni?

Az írásbeli vizsgán maximum 100 pontot szerezhettek, 30 pontot az I. feladatlap, 70 pontot pedig a II. feladatlap megoldásával. Az első feladatlap jellemzően 2-3 pontos részekből áll, míg a II. feladatlap A) részében 9-14 pontos, a B) részében pedig 17 pontos feladatokat kell megoldanotok. Ahhoz, hogy meglegyen a kettes, legalább 25 százalékot, vagyis 25 pontot kell elérnetek. Ha ez nem sikerül, de eléritek a legalább 12 százalékot, szóbelin javíthattok az eredményeiteken.

Használhattok segédeszközöket?

A matematika érettségi során számos segédeszközt használhattok. Vihettek magatokkal akár többféle függvénytáblázatot, de a szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót és szögmérőt is. Ezeket viszont nem az iskola adja, hanem magatoknak kell biztosítanotok, úgyhogy érdemes felkészülten és felszerelkezve érkeznetek a vizsgára.

 

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.