Indul az érettségi felkészülés: itt vannak a korábbi évek magyar nyelv-és irodalom feladatlapjai Érettségi-felvételi
Székács Linda

Indul az érettségi felkészülés: itt vannak a korábbi évek magyar nyelv-és irodalom feladatlapjai

Az érettségik első napjáról általában mosolygósan távoznak a vizsgázók. Hogy titeket se érjen meglepetés, érdemes minél hamarabb elkezdenetek a felkészülést. Mutatjuk, hol tudjátok ezt megtenni.

A matek és történelem feladatlapokat már összegyűjtöttük, az érettségi időszak azonban minden évben a magyar nyelv-és irodalom feladatsorral indul, így ezek mellett nem érdemes elfeledkeznetek a szövegértés és a műelemzés gyakorlásáról sem.

Ha idén érettségiztek, vagy még 1-2 évvel a nagy megmérettetés előtt álltok, de már most szeretnétek elkezdeni a vizsgára készülést, a leghasznosabb amit tenni tudtok, ha előveszitek a korábbi évek feladatsorait. Érdemes a tavalyi feladatlappal kezdenetek, hiszen bár a feladatlapok felépítése évről évre szinte teljesen ugyanolyan, mégiscsak az egy évvel ezelőtti, vagy a tavaly őszi feladatlapokban találjátok a legaktuálisabb szövegeket. Amennyiben először a tavaly őszi feladatsort vennétek kézbe, azt ide kattintva tölthetitek le és nyomtathatjátok ki, ha pedig kész vagytok, a megoldókulcsot itt tudjátok megnézni, és a segítségével ellenőrizni a munkátokat.

Akkor is tudtok gyakorolni, ha közép helyett emelt szinten érettségiztek, mivel az Oktatási Hivatal ezeket a feladatlapokat és megoldásokat is minden évben közzéteszi, ráadásul külön oszlopban jelölik is, hogy hol találjátok a nehezebb feladatsorokat.

Ha ezeket már megoldottátok, de az utolsó néhány hétben szeretnétek még gyakorolni, rendelkezésetekre állnak a próbaérettségit szervező Studium Generale korábbi feladatlapjai is. Ezek pontosan ugyanúgy épülnek fel, mint a "rendes" érettségik, a feladatok azonban garantáltan különböznek azoktól, amiket korábban már megoldottatok. A korábbi feladatokat magyar nyelv-és irodalomból ide kattintva éritek el, de megtaláljátok itt a többi tantárgy próbaérettségijeit  is, ezért ha van kedvetek, akár azokat is gyakorolhatjátok. Ha pedig csak jövőre éretttségiztek, érdemes figyelemmel követnetek az oldalunkat, hiszen a Corvinus Egyetem érettségifelkészítő csapata minden évben szervez az éles helyzethez hasonló próbavizsgákat is, aminek köszönhetően biztos, hogy semmilyen meglepetés nem érhet már benneteket, amikor végzősként ti kerültök sorra a vizsgázásban.

Na jó, de hogyan kezdjek neki?

A magyar nyelv- és irodalom feladatlapok két részből; egy szövegértési és szövegalkotási részfeladatból állnak. Ezek megoldására összesen 240 perc áll rendelkezésetekre; 90 perc a szövegértés, 150 perc a műelemzési feladatokra, hogy bezsebeljétek a maximális 100 pontot.

Mivel a szövegértésre kapott idő lejárta után azt a feladatlapot már nem kaphatjátok vissza, ezért a legfontosabb, hogy mindenképp képesek legyetek 90 perc alatt elolvasni a kapott szöveget és megválaszolni a hozzá tartozó kérdéseket, hiszen ezen múlik az írásbelitek fele, vagyis 50 pont. Ezt követően a műértelmezési feladatrészben ti dönthetitek el, hogy a kapott feladatok közül melyiket oldjátok meg. Jellemzően egy műértelmezési és egy összehasonlító feladat közül választhattok, amikben a tudásotok mellett a saját véleményeteket, elemzéseteket is bőven ki kell fejtenetek, hiszen ezek mind pontot érnek. A megoldókulcsban találtok néhány támpontot arról, hogy mit kellett volna írnotok, ezért abban ellenőrizhetitek, hogy jól gondolkodtatok-e, de ha biztosra akartok menni, mindenképp érdemes kikérnetek a szaktanárotok véleményét is, hiszen valószínűleg ő tudja leginkább, hogy mi az elvárás a megadott művel szemben.