Hány percig dolgozhattok a matekérettségin? Milyen segédeszközt használhattok a törivizsgán? Hány pontot ér a szövegértés a magyarérettségin? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat a három kötelező érettségi tárgyról.
A magyar kerül sorra elsőként
A magyarérettségin középszinten két feladatlapot kell megoldani: az I. feladatlap egy szövegértési és egy szövegalkotási feladatot tartalmaz, a II. részben pedig két szövegalkotási feladat közül választhattok majd – vagy egy mű/műrészlet problémaközpontú, értelmező bemutatása, vagy két mű/műrészlet adott szempontú összehasonlító elemzése lesz a feladat. Akármelyiket is választjátok, a szöveg terjedelmének 400-800 szónak kell lennie. Ha kíváncsiak vagytok, pontosan mennyi idő áll majd rendelkezésetekre a feladatlapok kitöltésére, akkor nézzétek meg ezt a cikket:
Kedden a mateké lesz a főszerep
A matekérettségi középszinten két feladatlapból áll. Az első feladatlap 10-12 feladatot tartalmaz, itt főleg alapfogalmak, definíciók, egyszerű összefüggések kerülhetnek elő. Erre 45 percet kaptok, és maximum 30 pontot lehet szerezni. Ha letelt a 45 perc, a feladatlapokat begyűjtik, és jön a következő kérdéssor. A második feladatlapot 135 perc alatt kell megoldanotok, és összesen 70 pontot lehet gyűjteni. Ezek a feladatok már nem olyan felépítésűek, mint az első 12 kérdés: több részkérdésből állnak. Ha érdekel titeket, pontosan milyen témakörök kerülhetnek elő a vizsgán, és milyen segédeszközöket vihettek magatokkal, akkor az alábbi cikkben mindent megtaláltok:
Töriből a középszintű feladatsor egyszerű, rövid választ igénylő kérdésekkel indul, majd esszéfeladatokat kaptok. A rövid választ igénylő feladatokból összesen 12-t kell megoldani, ezek valamilyen forrás (szöveg, kép, diagram, stb.) feldolgozását várja el tőletek. Ezután jönnek a szöveges feladatok: mindig két rövid, egyetemes történelemre vonatkozó feladat (amelyek közül az egyik az 1849 előtti, a másik az 1849 utáni korszakokkal kapcsolatos) és két hosszú, magyar történelemre vonatkozó feladat (amelyek közül az egyik az 1849 előtti, a másik az 1849 utáni korszakokkal kapcsolatos) lesz előttetek.
A négy feladatból kettőt kell választanotok, egyet az egyetemes történelemre vonatkozó két feladat közül, egyet a magyar történelemre vonatkozó két feladat közül. Ha azt is szeretnétek tudni, milyen segédeszközöket vihettek magatokkal a vizsgára, nézzétek meg a következő cikkünket:
Érettségizzetek velünk! |
Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat. És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat. Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek. Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2022-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket. |