Minden élesben dől majd el: de hogyan oldjunk meg egy matekérettségit? Érettségi-felvételi
Eduline

Minden élesben dől majd el: de hogyan oldjunk meg egy matekérettségit?

Azért, hogy könnyebb legyen a felkészülés az érettségire, az érettségi előtt az Eduline-on szaktanárok segítségével járunk utána, hogyan lehet felpörgetni a tanulást, milyen buktatói vannak a különböző feladattípusoknak, mire érdemes odafigyelni. Cikksorozatunk tizedik részében azt vesszük át, hogyan kell élesben megírni egy matekérettségit.

„Az érettségi nem a vizsga napján, hanem már előző  este elkezdődik – fejben ugyanis már akkor elindul a vizsga” – mondja Rubovszky Cecília, a Studium Generále matekszekciójának vezetője. A matekérettségi előtt – ahogy a többi vizsga előtt is – érdemes kicsit kikapcsolódni. Sokan tanácsolják, hogy pihenjetek, ha tehetitek, menjetek el sétálni, feküdjetek le időben – mondja a matektanár is.

Nem véletlenül kerülnek elő ezek a tanácsok: nem érdemes az utolsó pillanatban is képleteket magolni, ugyanis lehet, hogy az előző este megtanult képletek ugyan előjönnek majd a rövidtávú memóriátokból, de simán előfordulhat, hogy ezzel olyanok „kerülnek háttérbe”, miket régebben megtanultatok - összegzi az SG szekcióvezetője.

„A matekérettségi napján a tudás mellett az is számít, hogy hogyan érzitek magatokat” – mondja Rubovszky Cecília. Ha tudtok, reggelizzetek, vigyetek magatokkal elegendő folyadékot a vizsgára is, ha kell legyen nálatok csoki is.

…aztán ha már előttetek van a feladatlap

„A feladatok megoldását érdemes mindig abban a menetben csinálni, ahogy megszoktátok a gyakorlás alatt. Fontos, hogy mindig maradjon időtök ellenőrizni” – tanácsolja a matektanár hozzátéve, azokat a feladatokat is nézzétek át, amikről az gondoljátok, hogy jól mentek, nehogy ezekben maradjanak elszámolások vagy kisebb, figyelmetlenségből adódó hibák.

Ha egy feladatnál megakadtok, olvassátok el még egyszer a kérdést, az is lehet ugyanis, hogy csak félreértelmeztétek a kérdést. Ha mégis úgy érzitek, hogy az adott kérdésre nem tudjátok a választ, ne ragadjatok le sokáig, inkább térjetek vissza később – sok időt veszíthettek ugyanis azzal, ha egy kérdésen gondolkoztok nagyon sokáig, a többi feladathoz meg hozzá sem szagoltok.

Pánikűző tipp, az utolsó pillanatra: Ha nagyon azt érzitek, hogy bepánikoltatok, vegyetek egy nagy levegőt, menjetek ki a mosdóba arcot mosni vagy egy kicsit fókuszáljatok másra, hogy megnyugodjatok – tanácsolja a szekcióvezető. Ha folyamatosan azon agyaltok, hogy mi van még hátra, nem összpontosítotok teljesen az aktuális feladat megoldására, nagyon sok figyelmetlenséget követhettek el.

A pánikot a bizonytalanság, a bizonytalanságot pedig a felkészületlenség szüli” – magyarázza a matektanár. Tehát ha eleget gyakoroltok, sokkal jobban fog menni a vizsga akkor is, ha bizonytalanabbak vagytok.

Miért nagyon fontos a felkészülés ezen felül? A vizsga előtt nemcsak a feladatokat, hanem magatokat is jobban megismerhetitek vizsgahelyzetben. Ha tudjátok, hogy nektek melyik időbeosztás, feladatmegoldási ritmus vagy épp sorrend fekszik a legjobban, akkor nem az éles vizsgán kell kísérletezni. Mondanunk sem kell, hogy ez mennyi időt és energiát jelent majd aznap, plusz azt se feledjétek, a nagyobb rutin kisebb eséllyel fullad pánikba.

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.