68 ezren érettségiznek ma matekból: valószínűségszámítás és térgeometria biztosan lesz Érettségi-felvételi
Tóth Alexandra

68 ezren érettségiznek ma matekból: valószínűségszámítás és térgeometria biztosan lesz

Reggel kilenc órától kezdődik a matekérettségi közép- és emelt szinten is. Minden fontos információt összegyűjtöttünk a feladatsorokról, az írásbeli után pedig jövünk a nem hivatalos megoldásokkal.

A középszintű matekérettségi megoldására 180 percük lesz a diákoknak. Három óra alatt két feladatsort kell megoldaniuk – az első feladatlapot 45 perc után, a másodikat 135 perc után kell beadni.  

Milyen lesz az első feladatsor?  

A középszintű matekérettségi első feladatrészében 10-12 rövid feladatot kell megoldani. Ezek a feladatok alapfogalmakra, definíciókra és egyszerű összefüggésekre kérdeznek rá. A feladatlapban előfordulhat néhány igaz-hamis állítás vagy egyszerű feleletválasztós feladat is, de a feladatok többsége nyílt végű. A 45 perc lejárta után a felügyelő tanárok beszedik a feladatlapokat. Ebben a feladatrészben maximum 30 pontot lehet szerezni. 

Ezt követően újabb feladatsort kapnak a diákok 

A második vizsgarészben maximum 70 pontot lehet elérni. Ez a feladatlap további két részből áll. Az A részben három, egyenként 9-14 pontos feladatot kell megoldani. Ezek több részkérdésből állnak. A II. B rész három, egyenként 17 pontos feladatot tartalmaz, amelyből kettőt kell választani és megoldani – az értékelés során is csak az vizsgázó által választott két feladatot veszik figyelembe. Ezek összetett feladatok, általában több témakört is érintenek és több részkérdésből állnak. 

A középszintű matekérettségi a következő témaköröket érinti: 

  • Gondolkodási módszerek, halmazok, logika, kombinatorika, gráfok 20% 
  • Számelmélet, algebra 25% 
  • Függvények, az analízis elemei 15% 
  • Geometria, koordinátageometria, trigonometria 25% 
  • Valószínűség-számítás, statisztika 15% 

Milyen segédeszközöket lehet használni az írásbelin? 

A feladatok megoldásához függvénytáblázat (egyidejűleg akár többfélét is), szöveges adatok tárolására és megjelenítésére nem alkalmas zsebszámológépet, körzőt, vonalzót, szögmérőt használhatnak a diákok. Ezekről a vizsgázóknak maguknak kell gondoskodni, és fontos, hogy az érettségi alatt nem cserélgethetik az eszközöket egymás között. 

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.