Mikszáth novelláját választottátok? Itt találjátok a nem hivatalos megoldást Érettségi-felvételi
Eduline

Mikszáth novelláját választottátok? Itt találjátok a nem hivatalos megoldást

Az Eduline arra kérte a nem hivatalos megoldásokat készítő szaktanárt, gyűjtse össze, milyen elemeket, szempontokat volt érdemes érinteni a műelemzésben.

Így kellett megoldani a középszintű magyarérettségit - itt a hivatalos megoldás

Itt van a 2021-es magyarérettségi szövegértési feladatsorának megoldása

Az érvelés nem hivatalos megoldását itt találjátok

Megvan a gyakorlati szövegalkotás nem hivatalos megoldása is

Itt az összehasonlító műelemzés megoldási javaslata

Novellaelemzés lehetséges tartalmi elemei:

1.) történetformálás sajátos elbeszélői megoldásai:

  • egyszerre leíró, gazdag mesélő nyelvezet  a körülmények leírására, egyszerre a címszereplő belső gondolatainak, érzéseinek megjelenítése
  • a történet in medias res kezdődik, a háttér, a körülmények, a régebbi történések , viszonyok a címszereplő belső gondolatai, belső monológja kapcsán kerülnek kifejtésre: ez a módszer fenntartja az olvasó érdeklődését, személyességet kölcsönöz
  • a címszereplő érzéseinek gondolatainak megmutatása közelebb hozza az olvasót a műhöz, a szereplőhöz, érdeklődést folyamatosan fenntartva ezáltal
  • a változatos modalitás a szövegben az emberi érzések (pl. bizonytalanság) érzékeltetésére jelenik meg, az olvasói azonosulás/ beleélés könnyebb.

2.) főszereplő személyiségváltozásainak ábrázolása:

  •  kezdetben a kérdések, a változatos modalitás a szereplő bizonytalanságát mutatja, belső monológból egy magában bizonytalan szereplő derül ki, aki fizikálisan is lassan halad emiatt
  •   egy fizikális tárgy (négylevelű lóhere) magabiztossággal, reménykedéssel tölti el, annak jelentést tulajdonít, amelyet rögtön bizonyítottnak is érez Mák Gergellyel való párbeszéde során. Emiatt magabiztossá válik, fizikálisan is felgyorsul.
  •  Sikert is ér el, azonban ezt az új lelkiállapotot kezelni nem tudja. A kérdések, felkiáltások már a túlzottan magabiztos embert tükrözik, aki gyengének mutatkozik a szórakozással szemben, amely mértéktelenségbe fullad. Ez a lelkiállapot-változás, ez a szélsőséges változás vezet a kudarcig, amit eddig elért, azt elveszti. A mű végén a kérdő mondatok újra egy bizonytalan ember képét festik elénk.

3.) a cím és a szöveg:

  • címben a főszereplő jelenik meg, tehát a mű jellemközpontú
  • a főhős szerencséjének meglelését majd annak elvesztését élhetjük meg.

Itt találjátok folyamatosan frissülő tudósításunkat a 2021-es magyarérettségiről:

Érettségizzetek velünk!

Az Eduline-on az idén is megtaláljátok a legfrissebb infókat az érettségiről: a vizsgák napján reggeltől estig beszámolunk a legfontosabb hírekről, megtudhatjátok, milyen feladatokat kell megoldaniuk a középszinten vizsgázóknak, de az emelt szintű írásbelikről is nálunk találjátok meg a tudnivalókat.

És ami a legfontosabb: az írásbeli után nálunk nézhetitek át először a szaktanárok által kidolgozott, nem hivatalos megoldásokat.

Délutánonként arról olvashattok, hogy mit gondolnak a tanárok és a vizsgázók a feladatsorokról, és persze ti is leírhatjátok véleményeteket kommentben, sőt a szaktanároktól is kérdezhettek.

Ha elsőként szeretnétek megkapni a megoldásokat, lájkoljátok Facebook-oldalunkat, itt pedig feliratkozhattok hírlevelünkre. A 2021-es érettségiről itt találjátok legfrissebb cikkeinket.