Három alapvető feltétel a sikeres felvételihez: idén ezeket kell még teljesítenetek Érettségi-felvételi
Eduline

Három alapvető feltétel a sikeres felvételihez: idén ezeket kell még teljesítenetek

Az érettségik hamarosan véget érnek - és néhány kivétellel - idén nem lesznek szóbeli vizsgák. Ha jelentkeztetek egyetemre, akkor újabb kötelező elemet pipálhattok ki a sikeres felvételhez elengedhetetlen feltételek listájából. Most összeszedtük, idén mik szerepelnek még ezen a listán, miket kell még teljesítenetek, hogy szeptembertől a felsőoktatásban tanulhassatok.

Idén már sokszor kiemeltük, hogy alap- és osztatlan mesterkepzésre felvételi követelmény legalább egy emelt szintű érettségi. Ha ezzel megvagytok és kíváncsiak vagytok arra, hogy hogy sikerült, itt megnézhetitek az idei érettségi összes feladatsorát és megoldását.

Ezen felül idén is kitétel, hogy el kell érnetek a jogszabályban meghatározott minimumponthatárokat. Ez mit jelent? Alapképzésre, osztatlan mesterképzésre, felsőoktatási szakképzésre, valamint mesterképzésre való jelentkezés esetén a felvételi összpontszámotoknak idén is el kell érnie alap- és osztatlan szakon 280 pontot, felsőoktatási szakképzésen 240 pontot, mesterképzésen pedig 50 pontot. Erről bővebben itt olvashattok.

Nyilván, ha megvannak a minimumponthatárok, akkor még nem dőlhettek hátra, ugyanis el kell érnetek a szakos ponthatárokat is. A sikeres felvételihez legalább egy általatok megjelölt szakon megállapított ponthatár felett kell lennetek. Ezek a pontok még nincsenek meg, ugyanis a felvételi eljárás során az egyes jelentkezési helyeken – a jelentkezők által elért felvételi összpontszám alapján kialakított egységes rangsorolás, az intézmények kapacitása, valamint egyéb, a felsőoktatási felvételi eljárásról szóló kormányrendeletben meghatározott szempontok figyelembevételével – várhatóan 2020. július 23-án határozzák meg a felvételi ponthatárokat. Azonban előzetes ponthatárokról már tudunk.

Előzetes ponthatárok? Ahogy már írtunk róla, idén is több népszerű szakon húztak központi ponthatárt. Ez azt jelenti, hogy ezeken a szakokon csak azok szerezhetnek állami ösztöndíjas helyet, akik elérik ezt a ponthatárt, függetlenül attól, melyik felsőoktatási intézmény ilyen képzésére jelentkeznek. Persze a ponthatárok nem minden esetben véglegesek, a jelentkezők pontszámai vagy létszáma alapján még ennél is lehetnek magasabbak, vagy akár csökkenhetnek is. Itt nézhetitek meg a teljes listát és a központi ponthatárokat.

Ha ezeket teljesítitek, még legalább egy valamire figyelnetek kell. Bizonyos szakokon ugyanis vannak egyéb feltételek is, amiknek meg kell felelnetek, hogy bekerülhessetek a képzésre. Ilyenek például az alkalmassági vizsgák és az orvosi alkalmassági vizsgák is. Ez hogyan zajlik idén? A világjárvány miatt kialakult helyzet befolyásolja az alkalmassági vizsgák megtartását is. A személyes megjelenést igénylő vizsgák lebonyolításainak változásairól – ilyen lehet például a vizsga időpontja és lebonyolítási módja, valamint a külön eljárási díj összege – az intézmények a Felsőoktatási felvételi tájékoztató intézményi meghirdetéseket tartalmazó oldalain adnak részletes tájékoztatást. A szakmai vizsgáról bővebben itt olvashattok.

A 2020-as érettségi időszak összes megoldása közép- és emelt szinten

A héten vizsgáztatok, vagy csak érdekelnek az idei vizsgák feladatai? Most összeszedtük az első hét összes vizsgájának összes megoldókulcsát és feladatlapját.

Tetszett a cikk? Kövess minket a Facebookon is, és nem fogsz lemaradni a fontos hírekről!

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint Közoktatás Székács Linda

Itt vannak a megoldókulcsok, ilyen volt a központi felvételi a diákok szerint

Január 18-án délelőtt 10 órától több mint 68 ezer diák írja a központi felvételi vizsgát matekból és magyarból az ország 555 helyszínén. Kövessétek velünk az eseményeket az Eduline-on, ahol a vizsga után diákvéleményekkel és szaktanári véleményekkel várunk titeket, később pedig jövünk a feladatlapokkal is.