Keresztféléves felvételi: milyen szabályok vonatkoznak a mesterképzésre jelentkezőkre? Érettségi-felvételi
Eduline

Keresztféléves felvételi: milyen szabályok vonatkoznak a mesterképzésre jelentkezőkre?

Milyen szabályok vonatkoznak azokra, akik az idei keresztféléves felvételiben szeretnének mesterképzésre jelentkezni? Itt vannak a legfontosabb szabályok.

Milyen a pontszámítás?

A mesterképzésre jelentkezők minden esetben maximum 100 pontot kaphatnak. Mint az alapképzéseknél, itt is van minimumponthatár, ami alatt senki nem vehető fel. "Csak az a jelentkező vehető fel, akinek a pontszáma a meghatározott pontszám (100 pont) 50 százalékát eléri" - írja a felvételi tájékoztató.

Mi alapján rangsorolnak az intézmények?

A felsőoktatási intézmények által leggyakrabban alkalmazott rangsorolási, pontszámítási módok:

  • oklevél minősítése,
  • oklevél átlaga (egy vagy két tizedesjegy pontossággal),
  • záróvizsga eredménye,
  • felsőoktatásban megszerzett félévi (tanulmányi) eredmények átlaga,
  • szóbeli felvételi elbeszélgetés,
  • szóbeli felvételi vizsga,
  • írásbeli felvételi vizsga,
  • írásbeli felvételi vizsgának minősülő felvételi portfólió (tudományos munkák, szakmai önéletrajz stb.),
  • oklevél minősítésének szorzata (szorzószámmal),
  • tantárgyi teljesítmény és oklevél minősítése,
  • gyakorlati vizsga,
  • szakmai alkalmassági vizsga,
  • megszerzett szakmai gyakorlat,
  • motivációs beszélgetés.

Azonban az alapszakos diploma önmagában még nem feltétlenül elegendő arra, hogy egy adott mesterképzési szakra felvételt nyerhessetek. Minden mesterképzési szak képzési és kimeneti követelményében megtalálható, hogy a belépéshez mely alapképzésben szerzett szakok fogadhatók el előzményként - hívja fel a figyelmet a Felvi. A mesterképzések bemeneti követelményeit itt olvashatjátok el.

Akkor kik kerülhetnek be?

Aki olyan szakon szerez oklevelet, amely az adott mesterképzésen teljes kreditérték beszámításával elfogadható, az külön vizsgálat nélkül, az oklevelének és a jelentkezéshez szükséges, az intézményi meghirdetésekben meghatározott dokumentumok benyújtásával jelentkezhet. Azonban a nem teljes kreditértékkel beszámítható oklevelekről a felsőoktatási intézmény dönt.

Tehát ha olyan oklevéllel rendelkeztek, amely nem teljes kreditértékkel számítható be, a mesterképzést meghirdető felsőoktatási intézmény kreditelismerési eljárásban vizsgálja meg, hogy az adott mesterképzési szakra korábban megszerzett kreditjeitekből mennyi szakterületi kredit ismerhető el.

Az eljárási díjakról, határidőkről és a vizsgákról itt olvashattok bővebben.

Elkezdődött a keresztféléves felvételi: itt vannak a legfontosabb tudnivalók

Október 15-én kezdetét vette a keresztféléves felvételi, már lehet jelentkezni a februárban induló felsőoktatási képzésekre. A jelentkezés november közepéig tart. Összegyűjtöttük a legfontosabb kérdéseket és válaszokat.

Tetszett a cikk? Iratkozz fel hírlevelünkre

Ha szeretnéd megkapni legfrissebb cikkeinket az érettségiről, az egyetemi-főiskolai és a középiskolai felvételiről, ha érdekelnek a felsőoktatás, a közoktatás, a nyelvoktatás és a felnőttképzés legfontosabb változásai, iratkozz fel hírleveleinkre.

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni” Közoktatás Székács Linda

„A tananyag is jobban megmarad, ha valamilyen élményt vagy emléket tudnak hozzá kötni”

Bóják között szlalomozó, alagutakon átbújó macskák. Így is lehet irodalmat tanulni vagy épp kötelező olvasmányokból számot adni a Terápiás és Segítő Macskákért Alapítvány rendhagyó irodalomóráján. A tanulás így nem csak szórakoztató, de észrevétlen is lehet, és olyan gyerekek is bevonódnak az órákba, akik általában vagy nem szólalnak meg, vagy a zavaró viselkedésükről ismertek.